Radim Valenčík: Jak zastavit Babiše?

14.09.2017 10:27

Jak se zdá, poslední, dosti zoufalý pokus, jak zastavit Babiše, tj. uchránit ho před výrazným vítězstvím v říjnových volbách, nevyšel. I pokud by parlamentní show nebyla pokusem posledním, nic už se na tomto výsledku voleb nezmění.

Radim Valenčík: Jak zastavit Babiše?
Foto: David Hora
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Někteří jsou z toho tak zoufalí, že dokonce uvažují o emigraci. Přiznám se, že je nechápu. Problém (ani zásluha) přece není v Babišovi, ale v selhání establišmentu. Ten zparchantěl historicky nevídaným způsobem. A tak když všichni ti, kdo ho budovali a kdo ho reprezentují, se spojí proti Babišovi, výsledek nemůže být jiný než rostoucí podpora Babiše. Lidé nejsou hloupí a chtějí změnu. Už proto, že pokud by nepřišla v podobě experimentu s Babišem (o kterém nikdo neví, jak dopadne, a neví to ani on sám), přijde třeba ještě horší Babiš.

Mě osobně nejvíce zklamala KSČM. Ta měla šanci (a dokonce i povinnost) představit důvěryhodnou, srozumitelnou a kvalifikovanou alternativu. Měla jedinečnou historickou šanci se etablovat jako legitimní a perspektivní politická síla. Tuto šanci propásla. Ani její program (a tím se zařadila mezi ostatní politické strany) nevychází z rozboru příčin současných problémů (příčin úpadku současného establišmentu), ani její program neukazuje cestu řešení současných problémů, takže i ona hraje taneček na krytí toho, v čem současný establišment selhává. I její představitelé se zapojili do hry "všichni proti Babišovi". Vůbec jim nedošlo, proč Babiš boduje. Podlehli recidivě papaláštví. Pokud si myslí, že na tom KSČM vydělá, velmi se mýlí. Patrně ve volbách KSČM skončí druhá, ale s velkým odstupem za Babišem.

Co bude dál? Tedy přesněji: Kdo a jak zastaví Babiše?

Celkem správně a přesně se totiž předpokládá, že dopadne-li vše, tak jak dopadne, zkoncentruje Babiš ve svých rukou velkou moc. A to velmi často vede k velkému průšvihu.

Podle mě ti, co se takového scénáře obávají, přehlížejí jeden důležitý moment. Přes veškerou snahu mediálního mainstreamu (a ten byl hodně proti Babišovi), Babiš rostl a vyrostl. Přes veškeré nasazení vyšetřovacího a represivního aparátu, Babiš rostl a vyrostl. Přes veškeré použité nelegitimních prostředků ve stylu 50. let a jejich posvěcení hlavními představiteli establišmentu, Babiš rostl a vyrostl. Jak je to možné? Jediné vysvětlení je, že lidé se nenechali zblbnout, že lidé prokoukli současnou moc. Ne, lidé nejsou blbí, když volí Babiše. Blbí (tupí, omezení, zapouzdření) jsou ti, co si myslí, že vše zvládnou provokacemi, manipulací s lidmi, že si mohou dovolit papalášskou nadřazenost a přehlíživost, vůči normálním lidem.

Ne. Nemohou si dovolit přehlížení lidí, stupňování arogance vůči nim a na to nyní dojíždějí. A pokud je bude Babiš následovat, dopadne stejně jako oni.

Volit Babiše totiž znamená odmítnout selhání establišmentu. Establišment ztratil právo strašit Babišem. Nevolit Babiše by legitimizovalo nechat establišment pokračovat v jeho lumpárnách. A dávalo by to i právo Babišovi či komukoli jinému v lumpárnách pokračovat, tj. dát současnému establišmentu, Babišovi, nebo tomu, kdo přijde po něm, příliš silný mandát, nepodmíněný mandát, na který nikdo u uvedených nemá nárok.

Volit Babiše znamená dát mu podmíněný mandát.

Pozn.red. - S blížícími se volbami publikujeme a budeme publikovat komentáře různých autorů k politickým stranám. Tyto komentáře nejsou oficiálním názorem a stanoviskem redakce Literárních novin.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lubomír Man: Raději smrt než Sputnik V, radí Jan Lipold ze Seznamu

14:37 Lubomír Man: Raději smrt než Sputnik V, radí Jan Lipold ze Seznamu

Lipoldova nedělní stať má rozsah 120 řádků, ale její obsah vyjadřuje můj shora uvedený titulek o dev…