Radomil Bábek: Udávání? Ne, jen takové hlášeníčko

29. 12. 2016 18:20

Mluvme zcela otevřeně: Anonymní hlášení je prostě udávání. A normální společnost udávání odsuzuje.

Radomil Bábek: Udávání? Ne, jen takové hlášeníčko
Foto: Archiv RB
Popisek: Radomil Bábek, předseda výboru Podnikatelských odborů
reklama

Anonymní udání prý není žádné udání, ale nahlášení. Poučil mne o tom poslanec pan Zlatuška, bývalý vysokoškolský učitel a rektor Masarykovy univerzity. Od akademika bych čekal lepší argumentaci než srovnávat udavačský web s anketou spokojenosti studentů s výukou. Na druhou stranu jsem s ním mohl i souhlasit: Tehdy, když vysvětloval, že používání emočně zabarvených pojmů jako udávání zavádí věci jinam, protože nahlášení či oznámení se pak jeví v horším světle.

Tak to má pan poslanec pravdu. Jenom je to přesně obráceně: Každý, kdo má špatné úmysly, skrývá je za eufemismy nebo za nevinně znějící novotvary. A tak zbrojení a podporu válečných konfliktů označovali komunisté za mírové snahy a masové vraždy židů byly v nacistickém newspeaku konečným řešením židovské otázky. Ze socialismu si pamatujeme úpravu cen namísto zdražení, přátelskou internacionální pomoc místo okupace, normalizaci společnosti místo utužení režimu. Přesně v tomto duchu skrývá pan Zlatuška udávání za nevinný výraz nahlášení.

Potřebují rozdělenou společnost, v níž panuje atmosféra nedůvěry a strachu.

Protože se pan Babiš a jeho koaliční partneři rozhodli vytáhnout na nás praktiky socialistického zřízení, cítím potřebu vyjádřit se zcela jasně: Udavačství je hnusné. Normální, zdravá společnost udávání odsuzuje a většina lidí si udavače oškliví. Udavač je nízký, většinou zakomplexovaný člověk a je motivován především závistí, zlobou a pomstychtivostí. Cokoli, co je založeno na nejhorších lidských vlastnostech, je špatné. Není náhodné, že svoje udavačství lidé skrývají. Není se čím chlubit.

Možná překvapivě však nepovažuji samotné udavače za to nejhorší. Nemám je rád, ale je mi jich trochu líto. Těmi opravdu špatnými jsou ti, kteří udávání vyvolávají, motivují a zneužívají. To dělá vláda ANO, ČSSD a KDU-ČSL a ukázala se tím v tom pravém světle. Jistě, hlavní roli tu hrají ambice a cíle Andreje Babiše, ale kdo zlo podporuje, je stejně špatný.

Vládní politici svými registry, zákazy a příkazy ničí podnikatelskou svobodu, ale i občanskou svobodu obecně. Teď k tomu přidali udávání. Proč to dělají? Dobro za tím nehledejme, jde jim jen o jediné – ovládnout společnost. K tomu potřebují společnost rozdělenou, společnost, v níž panuje atmosféra nedůvěry a strachu. Andrej Babiš v kampani při prosazování EET vyvolal třídní nenávist. Vytvořil obraz malých podnikatelů a živnostníků, kteří prý okrádají ty poctivé zaměstnance, neplatí daně, krátí tržby a kdoví co ještě. K tomu přidal snadné a anonymní udávání, a klín do společenského smíru mezi různými segmenty společnosti byl vražen. Dělá totéž co komunisté po roce 1945. Má to prostě v genech.  A opět je na místě stejná otázka: Proč to Andrej Babiš dělá?

Normální, zdravá společnost udávání odsuzuje a většina lidí si udavače oškliví.

Odpověď je jednoduchá – pro peníze. Když rozdělí společnost, snadno ovládne její lehce manipulovatelnou část. Ukáže těm lidem nepřítele, který může za jejich neúspěch, a oni jej budou volit. Andrej Babiš chce za každou cenu příští volby vyhrát. Zalíbilo se mu, jak snadno může vysávat státní rozpočet, jak může vydělávat na předražených státních zakázkách, jaké dotace (čti: dary ze státního rozpočtu) může čerpat, jak si může odpouštět daně atd. A chce víc. Chce v tom pokračovat. Chce ovládat tuto zemi a je ochoten pro to udělat cokoli. Nasadil EET a kontrolní hlášení a teď vyvolává duchy totalitních praktik – anonymní udávání.

Každý, kdo podporuje a obhajuje anonymní udávání, kdo je vydává za něco dobrého a prospěšného, vypovídá především sám o sobě, o svém morálním kreditu, o svém žebříčku hodnot. Tak se chovali nacisté, tak se chovali komunisté, a teď se k nám takto chovají ANO Andreje Babiše, ČSSD a KDU-ČSL. Opravdu si to necháme líbit? Pamatujme si, že organismus, který se nebrání, si nezaslouží přežít.

Radomil Bábek,
předseda Asociace podnikatelů a manažerů

Zdroj: pravybreh.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice za dokončení výstavby rychlostní komunikace D49 v úseku Hulín – Fryšták – Horní Lideč – SK

20:17 Petice za dokončení výstavby rychlostní komunikace D49 v úseku Hulín – Fryšták – Horní Lideč – SK

My, níže podepsaní občané České republiky, zejména občané Zlínského kraje, vyzýváme všechny odpůrce …