Richard Seemann: Bude v Rakousku rudo-modrá koalice?

13. 8. 2019 21:35

Odstoupivši rakouský vicekancléř a šéf pravicově populistické strany Svobodných FPÖ Heinz Christian Strache vystoupil poprvé od své rezignace v televizi ve které obvinil lidoveckého ex - kancléře Sebastiana Kurze, že porušil slovo. Ten jej ujistil a čestně slíbil, že pravicově konzervativní vláda bude pokračovat ve své činnosti i poté co odstoupí jako vicekancléř.

Richard Seemann: Bude v Rakousku rudo-modrá koalice?
Foto: Repro Facebook
Popisek: Bývalý rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache
reklama

Teprve poté Kurz rezolutně požádal tehdejšího předního politika Svobodných, ministra vnitra Herberta Kickla, že musí odstoupit ze svého úřadu. Toto prohlášení nyní Strache dal německé pobočce ruské stanice „Russia Today“. Jak známo rezignoval v poledne 18.května kvůli tzv. Ibizké aféře, kde fingovaná zástupkyně ruského oligarchy ve zveřejněném tajně natočeném záběru uzavírala dohodu za jeho přítomnosti v jednom ibizkém hotelu o finanční podpoře Svobodných. Důrazně přitom odmítl, že by během noční debaty v Ibize byl pod vlivem drog. „Nikdy jsme během svého života neměl nic společného s požíváním drog,“ prohlásil této propagandistické státní ruské televizní stanici. Kdyby bylo pravdou to co někteří tvrdí, že zde byly požívány drogy, nejspíš bych vstal a odešel prohlásil Strache, který však již před tím připustil, že byl ovlivněn pitím alkoholu.

Současný předseda FPÖ Norbert Hofer nyní odmítá žádost šéfa burgenlandských Svobodných Johanna Tschürtze vytvořit červeno -modrou koalici. Kancléřem by se tak stal sociální demokrat Hans Peter Doskozil a Norbert Hofer jeho zástupcem. Ten sice jeho oceňuje také pozitivně , jako burgenlandského zemského hejtmana tamní koalice SPÖ s FPÖ, ale cílem strany v nastávajících volbách musí být nadále koaliční spolupráce s Kurzovou lidovou stranou. Podle jeho názoru sociální demokraté jsou nyní ve fázi slabosti a proto tato varianta ani matematicky není možná, přičemž převážná část SPÖ vylučuje jakoukoliv spolupráci s FPÖ. Součástí strategie Svobodných je proto nadále aby jako v poslední parlamentní předkvětnové spolkové vlády socialní demokraté nebyli zastoupeni. Přes toto prohlášení generální tajemník lidovců Karl Nehammer varoval před rudo-modrou koaliční spolupráci a oznámil, že schůzka Kurze s Hoferem byla zrušena, protože údajně v době předvolební kampaně nemá smysl. Přitom předseda ÖVP se již setkal s šéfy SPÖ Pamelou Rendi-Wagnerovou a Zelených Wernerem Koglerem. Na schůzku se zástupkyní liberální NEOS Beate Meinl-Reisingerovou se stále čeká.

Tschürtz je však přesvědčen., že pokud obě strany - tedy SPÖ a FPÖ - budou po volbách nejsilnější tak je to jasný důvod, že by měly mezi sebou uzavřít příští koalici.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jana Zwyrtek Hamplová: Film Havel není o Havlovi

20:44 Jana Zwyrtek Hamplová: Film Havel není o Havlovi

Komentář na facebookovém profilu k nově promítanému filmu Havel.