Richard Seemann: Hamburk vyhlásil zákaz vycházení

1. 4. 2021 20:04

Hamburský senát rozhodl kvůli koronové pandemii o nočním zákazu pohybu obyvatelstva druhého největšího německého města. Jak ve středu oznámil sociálně-demokratický starosta Peter Tschentscher, bude platit od Velkého pátku od 21 hodin do pěti ráno. V tuto dobu nesmí nikdo bez platného důvodu opustit byt, kromě některých výjimek týkající se práce a venčení psa. Jednotlivcům je však dovoleno opustit dům osamoceně a mohou také být venku na fyzickém cvičení. Je třeba se však vyhnout všemu, co není z hlediska cest nutné, řekl šéf hanzovního města.

Richard Seemann: Hamburk vyhlásil zákaz vycházení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka
reklama

To znamená, že obchody včetně supermarketů musí zavírat v určený čas, ale dodávkové služby mohou jídlo přinést i po 21 hodině. Rozšířená pohotovostní péče v jeslích a povinné testování ve školách přejdou znovu do prodlouženého nouzového provozu. Rodiče tedy mohou své děti přivést do péče o děti pouze pokud jiná péče není možná. Ve školách se zavádějí povinné testy pro žáky a učitele, které byly zatím dobrovolné. Školy by neměly být znovu zavřeny, dokud hodnota výskytu nepřekročí hranici 200 na sto tisíc obyvatel.

Počet infikovaných covidem však v Hamburku nadále významně roste. Podle sociálního úřadu bylo ve středu zaregistrováno 590 nových infekcí, což je 190 nových případů více než před týdnem a 262 než v úterý. Podle úřadů bylo v hanzovním městě od počátku pandemie pozitivně testováno na covid celkem 61 268 lidí. Podle odhadů Institutu Roberta Kocha (RKI) lze nyní asi 53 200 z nich považovat za zpětně nakažené a hodnota výskytu stále roste. Počet nových infekcí na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní se dále zvýšil a podle úřadu sociálních služeb a dosáhl nyní čísla 163,7, když minulou středu byla hodnota 120,2. Podle informací je v hamburských nemocnicích léčeno 288 pacientů, z nich 94 lidí je na jednotkách intenzivní péče. Podle RKI zemřelo v souvislosti s Covidem 19 v Hamburku od začátku pandemie 1378 lidí.

Tschentscher apeluje na městské společenství, že je třeba zpřísnit požadavek na nošení ústenek. Jakmile v místnosti pracuje více než jedna osoba, měly by být použity respirátory a starosta vyzval společnosti, aby provedly rychlé testy svých zaměstnanců. Pokud dobrovolné závazky nestačí a spolková vláda nepřijme odpovídající nařízení, Hamburk zavede vlastní opatření. Podle Tschentschera bude nová vyhláška o lockdownu platit zatím do 18. dubna. Starosta vysvětlil, že důvodem pro přísnější opatření je to, že dynamika infekce se stále zvyšuje. Nejvíce v sociálně chudších čtvrtích, kde žijí ve výškových domech především lidé z východní Evropy.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Novák: Za nárůstem spotřebitelských cen v březnu stálo další zdražení pohonných hmot

11:10 Miroslav Novák: Za nárůstem spotřebitelských cen v březnu stálo další zdražení pohonných hmot

Spotřebitelské ceny v březnu oproti únoru vzrostly o 0,2 % a v meziročním srovnání došlo ke zrychlen…