Richard Seemann: Konec bezplatných testů v Německu a v Rakousku

12.08.2021 7:37 | Komentář

V Německu si budou muset neočkovaní lidé od 11. října platit covidový test sami. V úterý o tom rozhodly spolková a státní vlády. Důvodem je současná dostupnost očkování; budou existovat výjimky - například pro děti nebo těhotné ženy.

Richard Seemann: Konec bezplatných testů v Německu a v Rakousku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Antigenní testovací sada na Covid 19, ilustrační foto

O německém opatření bylo rozhodnuto na summitu spolkové vlády a vlád jednotlivých spolkových zemí, na kterém byla projednána pandemická strategie na podzim a zimu. Důvodem bylo, že trvalé převzetí nákladů na všechny testy spolkovou vládou - a tedy daňovými poplatníky - není vzhledem k nabídce bezplatného očkování vhodné. Pro osoby, které nemohou být očkovány a pro které neexistuje obecné doporučení k očkování, by však měly být i nadále k dispozici bezplatné rychlé antigenní testy. To se týká zejména těhotných žen, dětí a mladistvých do 18 let, pro které na rozdíl od Rakouska neexistuje v Německu žádné doporučení k očkování.

U neočkovaných osob bylo rovněž rozhodnuto o prodloužení povinnosti testování od 23. srpna. Proto se testy - podobně jako v Rakousku - stanou do konce srpna podmínkou pro mnoho činností ve vnitřních prostorách. To se týká také stravování v restauracích nebo návštěvy kadeřníka. U pravidelně testovaných žáků a v regionech s nízkou incidencí mohou existovat výjimky.

Cílem balíčku opatření je oživit stagnující očkovací kampaň v Německu. "Musíme podporovat očkování," řekla kancléřka Angela Merkelová, "protože je to prostě ochrana pro nás všechny a jedna z nich je ne tam, kde bychom měli být". Uvedla, že cílem je dosáhnout proočkovanosti výrazně vyšší než 70 % a dokonce 80 % a v současné době je podle kancléřky v Německu plně očkováno 55,1 % a jednou 62,5 %.

Anketa

Kdo v Ústeckém kraji vyhraje volby?

hlasovalo: 9062 lidí

Kromě toho se prodlužuje "epidemická situace". Pandemie ještě neskončila, protože se objevila Delta varianta. Epidemická situace umožňuje spolkové vládě vládnout během pandemie pomocí dekretů a obejít tak parlament. V současné době nařízení platí do 11. září. Její platnost musí být ale prodloužena usnesením Spolkového sněmu.

V období před pandemií se také hovořilo o tom, zda by rozhodujícím kritériem měla zůstat sedmidenní incidence. Bylo řečeno, že v budoucnu by se při dalším sledování výskytu infekce měla zohlednit také míra proočkovanosti a počet těžkých průběhů onemocnění.

Debata o bezplatném testování probíhá v současné době také v Rakousku. Za zpoplatnění testů se minulý týden vedle některých spolkových zemí vedených lidovou stranou vyslovila i Rakouská lékařská komora. "Myslím, že každý, kdo se nechce nechat očkovat a chce navštívit akce nebo restaurace, by si měl testování zaplatit sám," řekl ve čtvrtek v ORF prezident Lékařské asociace Thomas Szekeres. „Předpokladem je, aby každý měl možnost očkování, ale nechápu, proč musí široká veřejnost platit za tyto velmi drahé testy, když lidé odmítají získat bezplatné očkování. Očkování bylo přísně kontrolováno evropským schvalovacím orgánem, je schváleno námi, je bezpečné a účinné - a věřím, že by se měl nechat očkovat každý, pokud je to možné.“

Debatu inicioval samotný rakouský ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein za Zelené s poukazem že od začátku se na testy utratilo více než miliardu eur. Jak se zvyšuje pokrytí očkováním, poptávka po testovacích možnostech se bude trvale snižovat a nabídka bezplatných testů bude průběžně vyhodnocována a podle toho upravována. Každopádně i po létě zůstávají testy zdarma pro symptomatické osoby a osoby, které nelze očkovat, což je případ dětí mladších dvanácti let. Rakousko ministerstvo zdravotnictví počítá s náklady na testy do konce roku budou až 1,8 miliardy eur.

Německý tisk věnuje velkou pozornost k rozhodnutí ukončení bezplatných rychlotestů. TAGESZEITUNG se domnívá, že to není správná cesta: "Pokud chcete zabránit infekcím, musíte občanům usnadnit testování. Zejména na rušných místech s restauracemi, hospodami, koncertními sály, sportovními zařízeními nebo obchody je stále potřeba. To ztěžuje přenos viru a zároveň se testovaní mohou účastnit veřejného života. Každý má na to právo, stejně jako právo nenechat se očkovat. Stát by měl nabídnout možnost, která by kombinovala obojí," píše TAZ. RHEIN-NECKAR-ZEITUNG to vystihuje ve zkratce: "Německá cesta má být nyní cestou k vyléčení zakyslé očkovací choroby": "Návrh, který je stejně tak super-teachy jako špatný. Opatření, že v budoucnu bude nutné sáhnout za testy do vlastní kapsy, nepovede k tomu, že lidé, kteří se z jakéhokoli důvodu dosud očkování proti koronárním infekcím vyhýbali, to brzy napraví."

FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG nemá ale pochopení pro to, že se tolik lidí dosud nerozhodlo pro očkování: "Skutečnost, že každodenní život bude pro neočkované občany obtížnější a dokonce osamělejší než pro očkované, není nespravedlnost, ale logický důsledek pandemické situace. Před druhým podzimem s koronavirem se občané chovají nedbale, pokud odmítají nabídky na očkování, proti kterým se z lékařského hlediska nedá nic namítat. I opatrné současníky, kteří se obávali rekordní rychlosti schvalování vakcín, by nyní měly údaje přesvědčit: Jen v této zemi se počet provedených očkování blíží sto milionům, v mezinárodním měřítku je to mnohonásobně více. O neprokázané účinné látce již skutečně nelze hovořit," zdůrazňuje F.A.Z.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Petr Fiala jmenován novým premiérem

20:44 Jiří Paroubek: Petr Fiala jmenován novým premiérem

V současné době má Česko dva premiéry. Toho dosavadního, dosluhujícího Andreje Babiše s vládou a nov…