Richard Seemann: Laschet byl zvolen novým předsedou CDU

17.01.2021 10:02

Virtuální sjezd Křesťansko-demokratické strany (CDU) zvolil novým stranickým šéfem Armina Lascheta. Předseda zemské vlády Severního Porýní-Vestfálska zvítězil proti favoritovi Friedrichu Merzovi. Volba musí být ještě formálně potvrzena členskou korespondenční volbou.

Richard Seemann: Laschet byl zvolen novým předsedou CDU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Spolkové republiky Německo
reklama

Na digitální konferenci křesťanských demokratů hlasovalo 991 ze 1001 delegátů, kteří Laschetovi udělili ve druhém kole 521 hlasů a Merzovi 466. V prvním kole hlasování Merz získal 385 hlasů, Laschet 380 hlasů a Norbert Röttgen 224 hlasů. Protože žádný ze tří kandidátů nedosáhl v prvním kole absolutní většiny, muselo být uspořádáno druhé kolo. Laschet po zvolení vyhlásil, že CDU musí být úspěšná v letošních parlamentních volbách tak, aby společně s bavorskou sesterskou CSU poskytla zemi dalšího kancléře. Šéf CSU Markus Söder, který se zřejmě s ním střetne o kandidaturu na spolkového kancléře, poblahopřál Laschetovi s tím, že se těší na spolupráci v úspěšném příběhu unie křesťanských stran.

Rovněž přední sociálně demokratičtí politici SPD blahopřáli Arminovi Laschetovi ke zvolení za předsedu CDU. Její šéf Norbert Walter-Borjans ujistil, že budou společně v rámci koalice nadále hledat nalezení co nejlepší cesty ve prospěch lidí.

Vedoucí parlamentní skupiny Alternativy pro Německo Alice Weidelová vidí ve zvolením Armina Lascheta za vůdce CDU cestu k černo-zelené koalici: „Kdokoli hlasuje černě, získává zelenou,“ tweetovala.

Podle šéfů Zelených Annaleny Baerbockové a Roberta Habecka stojí Laschet před velkými úkoly. Nyní musí definovat CDU - po éře kancléřky Angely Merkelové - jak se bude vypořádávat před Německem stojícími velkými úlohami, zejména nyní s koronavirovou pandemií. Kromě toho by měl být stanoven kurz důsledné ochrany klimatu a ekologické modernizace ekonomiky.

Po zvolení Lascheta doufají Svobodní liberálové (FDP), že bude pokračovat v přátelském kurzu, který projevuje v zemské koalici. Se společnou černo a žlutou barvou bude i na spolkové úrovni možná politika přátelská k podnikání pro pracovitý střed naší společnosti, řekl místopředseda její parlamentní skupiny Michael Theurer.

Předsedkyně Strany levice Katja Kippingová tweetovala, že spolehlivého Lascheta má nyní CDU za nového předsedu strany, ale v žádném případě kandidáta na kancléře.

Bez ohledu na to, kdo vyhraje závod na tuto funkci v CDU/CSU, nebudou křesťanští unionisté připraveni stanovit směr, jak vyjít ze současné krize spravedlivě.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Rakouští sociální demokraté pro opatrný postup

21:28 Richard Seemann: Rakouští sociální demokraté pro opatrný postup

Možné úvodní kroky pro uvolnění lockdownu, které chce v pondělí Kurzova vláda projednat, jsou velmi …