Richard Seemann: Merkelová kritizuje protiizraelské výtržnosti

16.05.2021 7:37 | Komentář

Spolková kancléřka Angela Merkelová ostře kritizuje současné antisemitské incidenty v Německu. Prohlásila, že každý, kdo na shromážděních křičí nenávist vůči Židům, zneužívá právo demonstrovat.

Richard Seemann: Merkelová kritizuje protiizraelské výtržnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Angela Merkelová
reklama

Kritika jednání izraelské vlády na Středním východě nikdy neodůvodňuje akci proti židovským občanům a institucím. Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier v článku pro nejrozšířenější noviny „Bild“ napsal, že nenávist k Židům nebude tolerována. V posledních dnech byly páleny izraelské vlajky na propalestinských shromážděních, v několika německých městech zazněla antisemitská hesla a došlo k útokům na synagogy. Izraelský velvyslanec v Německu Jeremy Issacharoff požádal místní úřady, aby učinily vše pro to, aby byla zajištěna bezpečnost židovské komunity v zemi.

Na pozadí současného blízkovýchodního konfliktu došlo v Německu k celé řadě protižidovských incidentů. Jak zdůraznil veřejnoprávní Deutschlandfunk , ti kteří to doposud nechtěli připustit, musí nyní uznat, že nenávist k Izraeli a antisemitismus nelze od sebe oddělit, protože je živen ze stejného zdroje. Útoky v Bonnu a Münsteru, stejně jako antiizraelská demonstrace v Gelsenkirchenu, jsou otřesné a dříve zřídka byly vidět. Před synagógami pálili izraelské vlajky a házeli kameny na svatyně. Zda pachatelé jsou přistěhovalci nebo patří k německé většinové společnosti, je druhořadé. Rozhodující je, že těmito násilnými činy popírají Izraeli právo na existenci a jejich poselstvím je, že ani v Německu není místo pro židovský život. Brutalitu tohoto symbolického aktu v Německu, v zemi šoa, vyvolává u Židů trauma, konstatuje Deutschlandfunk.

Kromě nadměrného a znepokojivého násilí na Blízkém východě musí německá společnost brát tyto brutální činy jako příležitost znovu uvažovat o vztahu mezi antisemitismem a nenávistí k Izraeli. Jak již před dvěma léty konstatoval Bundestag, nenávist k Izraeli je neoddělitelná od antisemitismu. Proto se společnost musí ostře vymezovat od obou - od hořících vlajek i od izraelského bojkotu. Mimochodem vyvstává tato otázka: Proč ještě rok a půl po útoku na synagogu v Halle je možné zaútočit na židovská místa uctívání v Německu - aniž by to zastavila policie? A proč je vůbec možné pálit izraelské vlajky před branami synagog, táže se ve svém komentáři Deutschlandfunk.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Strategie německé SPD a O. Scholze v závěru volební kampaně (zdroj:Bloomberg)

20:24 Jiří Paroubek: Strategie německé SPD a O. Scholze v závěru volební kampaně (zdroj:Bloomberg)

Dne 26. září čekají Německo volby do Spolkového sněmu. Kandidátem SPD na spolkového kancléře je Olaf…