Richard Seemann: Merkelová se v Pekingu vyslovila k špionážní aféře s USA

07.07.2014 22:26

Původně plánovaná třídenní cesta německé spolkové kancléřky do Říše středu měla mít především ekonomický charakter. Ještě těsně před jejím odjezdem z Berlína spolková vláda potvrdila, že rozpočet na následný rok bude vyrovnaný, bezdeficitní, a Bundestag přijal po mnohaměsíčním jednání zákon o minimální mzdě.

Richard Seemann: Merkelová se v Pekingu vyslovila k špionážní aféře s USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléřka Angela Merkelová

Při příjezdu do Pekingu Angela Merkelová prohlásila, že přes rozdílné názory je v popředí hospodářská spolupráce. V minulém roce se stala Čína druhou nejvýznačnější zemí, kam směřuje německý export kromě Evropy.

Již v prvém dnu zavítala do společného závodu Volkswagenwerku a zdůraznila, že právě v tomto odvětví strojí mezi oběma zeměmi velké možnosti. Rovněž se účastnila dialogu na v roce 2005 založeném grémiu politiků, vědců, podnikatelů a odborářů, které se zabývá přílivem pracovních sil do průmyslových center.

Na agendě se nachází i první jednání nejvyššího německo-čínského poradního ekonomického výboru a vystoupení před studenty přírodovědecké Tsinghuanské university, která byla založena v roce 1911.

Na závěr svého jednání se pak sejde s nejvyššími představiteli Čínské lidové republiky a navštíví studenty obou zemí na závěr jazykové výuky ve školním roce 2013 až 2014.

Nečekaně však původně zamyšlená ekonomická cesta spolkové kancléřky byla narušena dynamicky se stupňující špionážní aférou, která zasáhla vztahy mezi Německem a Spojenými státy.

Angela Merkelová byla z Pekingu nucena se tak vyslovit vzhledem k vzniklé situaci, kdy byl zatčen pracovník německé zpravodajské služby jako agent americké NSA. Pokud se potvrdí, že spolupracovník BND byl dvojitým agentem a pracoval pro Spojené státy, šlo by o prvořadý vážný případ, který by byl v přímém rozporu ve vztahy mezi oběma zeměmi.

Německý spolkový prezident Joachim Gauck se kriticky vyjádřil k vzniklé situaci a němečtí zelení žádají, aby spolkový sněm nekompromisně osvětlil celý tento případ.

Znovu byla oživena žádost, aby vyšetřující výbor spolkového sněmu pozval z Moskvy Edwarda Snowdena, který vyzradil činnost americké NSA. Na základě novinářských informací spolkový ministr vnitra Thomas de Maiziér žádá, aby byly Spojené státy německou zpravodajskou službou také sledovány. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

13:57 Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

Čínský automobilový průmysl narazil na odbytovou bariéru spalovacích motorů. V největších čínských m…