Richard Seemann: Němečtí liberálové sněmovali... Doba, kdy jednotlivec je špiclován

20.05.2015 18:59

Strana německých liberálů FDP na svém třídenním berlínském sjezdu opět zvolila za svého předsedu 37letého Christiana Wolfganga Lindnera. Obdržel přesvědčivou většinu hlasů, když pro něj hlasovalo 572 delegátů z 621.

Richard Seemann: Němečtí liberálové sněmovali... Doba, kdy jednotlivec je špiclován
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.

To odráželo jeho úspěšnost při řízení strany, kterou převzal v prosinci 2013 v době hlubokého propadu, kdy opustila Bundestag. 

Přes své relativní mládí je zkušeným politikem, který byl již generálním tajemníkem FDP a v současné době je zemským poslancem Severního Porýní - Vestfálska a předsedou tamní zemské organizace.

Náměstky předsedy byli opětně zvoleni 63letý Wolfgang Kubicki, hamburská šéfka strany 40letá Katja Suding a 57letá Marie-Agnes Zimmermannová komunální politička z Düsseldorfu.

Vedení strany odráží v sobě equipu sestavenou skupinou politiků různého stáří a pohlaví, která je odhodlána opět uvést tuto historickou stranu do středu politického dění.

Strana, která vznikla po druhé světové válce, měla své kořeny již v předválečné Výmarské republice, po šest desetiletí se podílela na většině vlád spolkové republiky, ať již za křesťanských tak i sociálních demokratů.

Jména jako Hans-Dietrich Genscher, který byl po dvě desetiletí ministrem zahraničí a proslavil se i u nás, když vyvedl v roce 1989 z Prahy emigrující občany NDR. 

Naposledy FDP byla ve vládě Angely Merkelové v letech 2009 až 2013. Od počátku roku 2011 začala však ztrácet oblibu u voličů, což se projevilo v následných volbách, když se jí po prvé ve svých dějinách nepodařilo překročit pětiprocentní práh do spolkového sněmu.

Na politické scéně nová strana Alternativa pro Německo (AfD), která jí odebrala svým pravicovým programem potřebné hlasy, ale prochází v současné době vnitřním štěpením.

Letošní volby ve spolkových zemích Hamburku a Brémách vlily FDP naději na získání opětné důvěry. Pod vedením Sudingové dosáhla v největším německém přístavu první úspěšnou volbu po svém vyloučení z Bundestagu. 

Rovněž i v druhém hanzovním městě v čele s 29letou Lencke Steinerovou dosáhla úspěchu, když ziskem téměř 7 procent hlasů vstoupila do tamního měšťanstva.

Na základě těchto úspěchů vidí Lindner reálnou naději, že Svobodní jsou opět v nástupu v době, kdy podle jeho názoru jednotlivec v Německu je byrokracií ponižován a špiclován.

Naše strana chce každému občanu garantovat svobodu a ochranu před byrokracií. Považujeme přitom za atraktivní nabídnout více svobody a odmítáme, že pouze mladými kandidujícími ženami strana získala v letošních volbách úspěch, prohlásil předseda německých liberálů.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

16:07 Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

Jak víceméně poněkud nezajímavě stručně sdělila některá média, v úterý 16. dubna Ministerstvo práce …