Richard Seemann: Sjezd rakouských sociálních demokratů ve Weisu

27.11.2018 21:37

Od soboty je Pamela Rendi-Wagnerová oficiální šéfkou rakouských sociálních demokratů SPÖ. Byla zvolena na spolkovém sněmu strany 97,81 procenty hlasů přítomných delegátů první ženou do jejího čela od založení v roce 1888.“

Richard Seemann: Sjezd rakouských sociálních demokratů ve Weisu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rakouská vlajka
reklama

Děkují Vám z celého srdce, prohlásila po svém zvolení. Každý jednotlivý hlas je pro mne posilou v mém zápase ve kterém nebudu sama a proto buďte se mnou.“ Současně 645 delegáty bylo zvoleno 17 členné předsednictvo z nichž burgendlanský zemský stranický šéf Petr Doskozil, bývalý ministr obrany získal pouhých 82,29 procent a na chvostě s ním zůstal vídeňský starosta Michael Ludwig s 89,5 procenty.

Volba Rendi-Wagnerové do čela strany je v jejich dějinách výjimečná proto, že tato 47letá dvojnásobná matka povoláním zkušená lékařka je její členkou pouze jeden a půl roku. Její bleskový vzestup se stal za chaosu, kdy nečekaně z jejího čela odstoupil dlouholetý člen strany manažer Christian Kern. Sestavou svého týmu si znepřátelila některé přední funkcionáře zemských organizací a byla tak pro ně nevítaným kandidátem. Protože však jejím důvěrníkem se stal vlivný Thomas Drozda, který stojí v čele aparátu strany, kde se opírá se o levicově-liberální její voliče, dostala se nečekaně do nejvyšší funkce. Samotná Rendi-Wagnerová vyrůstala v klasické sociálně demokratické rodině ve vídeňském dělnickém okrsku Favoriten. Patřila mezi vynikající žáky s nejlepšími známkami a absolvovala stejné gymnázium jako později o patnáct let mladší současný lidovecký rakouský kancléř Sebastian Kurz. Pak přešla na vídeňskou univerzitu kde promovala na lékařku. Poté prohloubila svou odbornost v Londýně a pracovala po deset let v Institutu pro tropické lékařství ve Vídni. Jako matka dvou dcer trávila v Izraeli několik let, kde její manžel Michael Rendi byl velvyslancem a ona byla hostující profesorkou na univerzitě v Tel Avivu. Později se vrátila do Vídně když se její manžel stal šéfem kabinetu ministra pro kancléřství Thomase Drozdy ve vládě Christiana Kerna.

Zde zahájila svou politickou kariéru jako vrcholová vládní úřednice ve funkci generální ředitelky pro veřejné zdravotnictví. Po nenadálém úmrtí ministryně zdravotnictví a ženské otázky Sabiny Oberhauserové se stala její nástupnicí. Stalo se tak těsně před parlamentními volbami, kde překvapivě pro straníky se projevila v předvolebních soubojích jako rvavá bojovnice. Objevila se tak jako nová „star“, která byla ochotná opustit své dobřé placené odborné místo a vstoupit na nejistou půdu parlamentu. Zde se mohla výrazně projevit, protože zrovna v této době se vedl rozhořčený boj o zákazu kouření v restauračních místnostech s novou černo-modrou vládou, kde její populistická část Svobodných se snažila již přijatý zákon zrušit. V této parlamentní bitvě na sebe upozornila právě Rendi-Wagnerová a stala se kandidátkou na nového šéfa sociálně demokratické strany po překvapivém odstoupení Kerna ze všech funkcí. Do nových voleb do národní rady, poslanecké komory rakouského parlamentu však ještě bude trvat téměř čtyři roky. Ve svém nástupnickém projevu jasně naznačila, že za tuto dobu chce SPÖ změnit v efektivní opoziční stranu, která se stane alternativou proti nynější koalici konzervativní lidové ÖVP a populistické FPÖ. Od pondělí tak stojí před Pamelou Rendi-Wagnerovou doslova hora problémů.

Stranický sjezd ji však svými rozhodnutími ulehčil práci. Přijal nové stanovy, které zmenšily stranické orgány, které tak umožňují pružnější řízení SPÖ. Současně byl přijat nový program strany a potvrzena 96,1 procenty hlasy volební kandidátka k Evropským parlamentním volbám 26.května příštího roku. Tu povede bývalý předseda poslaneckého klubu SPÖ Andreas Schieder následován Evelyn Regnerovou, dosavadní vedoucí stranické delegace v Bruselu a Štrasburku. Cílem má být zisk šestého mandátu v úsilí posílit boj o sociální Evropu, demokracii a právní stát proti nacionalismu. Zásadou nového stranického programu je „dobrý život pro všechny“.Toho má být dosaženo spravedlivým dělením podílu na výdobytcích sociálního státu, plnou zaměstnaností a využití všech forem nově zaváděné práce s cílem snížení pracovní doby.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Januška: Pravda a koronavirus

21:09 Karel Januška: Pravda a koronavirus

Úvaha pro premiéra, zákonodárce, soudce a sdělovací prostředky. Veřejnoprávní televize a rozhlas by …