Richard Seemann: Vraždu nezletilé dívky projednával rakouský parlament

11.07.2021 21:03

Násilná smrt třináctileté dívky vyvolala v rakouské Národní radě politický střet. Předseda poslaneckého klubu Svobodných, šéf opoziční FPÖ Herbert Kickl v naléhavé otázce zaútočil na spolkového ministra vnitra a obvinil ho z nečinnosti v případě tohoto trestného činu.

Richard Seemann: Vraždu nezletilé dívky projednával rakouský parlament
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova rakouského parlamentu

Kickl již několik dní usiloval o vyvolání minuty ticha za dívku, která zemřela po násilném střetu s několika mladými Afghánci. Ostatní parlamentní skupiny to odmítly, předseda Národní rady lidovec Wolfgang Sobotka odkázal na příslušné zvyklosti a jeho stranický kolega ministr Karl Nehammer přislíbil rodičům oběti, že udělá vše pro objasnění případu a odkázal na normy právního státu.

Poté Kickl zneužil svého posledního projevu k prosazení minuty ticha. Předtím jako obvykle bez předepsané ústěnky ostře napadal vládu za údajně příliš laxní uprchlickou politiku. Podle něj byla akce nedůsledná, skličující a příliš měkká. Cílem podle něj musí být „pevnost Evropa a vše ostatní vede ke zkáze." Kickl usiluje proto o změnu evropských předpisů, protože právo musí následovat politiku, citoval tak sám sebe citátem z jednoho ze svých nejkontroverznějších výroků z doby, kdy sám byl ministrem vnitra.

Sociální demokrat Reinhold Einwallner v rozpravě upozornil na chybu v systému. Nebylo možné jinak vysvětlit, že dobře integrovaná žákyně a vyučená učednice bude deportována, zatímco delikventní žadatelé o azyl si volně pobíhali po světě. Útoky mezi Kicklem a Nehammerem interpretoval jako náznak toho, že ani FPÖ, ani ÖVP zde nebudou schopny najít řešení. Georg Bürstmyr za Zelené varoval před tím, aby se zákonodárci řídili touhou po pomstě. Uvedl, že návrhy FPÖ, jako je pozastavení žádostí o azyl na rakouské a evropské půdě - nejsou vhodné k řešení jakéhokoli problému, ale jsou také protiústavní a odporují mezinárodnímu a unijnímu právu.

Anketa

Pokud denní počet nakažených covidem-19 opět vzroste do tisíců, budete pro zavírání restaurací a obchodů?

37%
hlasovalo: 9468 lidí

Mezitím Sdružení autonomních rakouských ženských útulků a ZARA (Zivilcourage & Anti-Rassismusarbeit) obrátily na veřejnost ve společném prohlášení. Mimo jiné požadují zastavení "rasistické taktiky odvádění pozornosti" proti rostoucímu počtu vražd žen v Rakousku a je konečně třeba přijmout účinná opatření. Někteří političtí aktéři rozpoutali debatu o azylu a podněcovali rasistické předsudky vůči 40 000 lidí afghánského původu žijících v zemi. Lidovecký spolkový kancléř Sebastian Kurz ve svém prohlášení vyjádřil šok z tohoto postoje a řekl, že je proti jakékoli formě převracení pachatele na oběť a špatně chápané toleranci. Znovu vyslovil proti požadovanému zastavení deportací do Afghánistánu. Právě naopak je třeba deportovat více, a ne méně, zejména pokud jde o žadatele o azyl, kteří se dopustili trestných činů, řekl kancléř,

Po násilné smrti dívky ve vídeňském 22. obvodu Donaustadtu se 18letý podezřelý podle svého právníka přiznal k neposkytnutí pomoci, ale k pohlavnímu zneužívání ani k zabití se dosud nepřiznal. Jeho právník Thomas Nirk tím potvrdil na dotaz, že má pocit, že Afghánec pochopil, že měl aktivně zasáhnout. Nyní se obává, že po částečném přiznání ve vazbě by mohl být na osmnáctiletého mladíka vyvíjen nátlak.

Podle dosavadního vyšetřování se třináctiletá dívka pravděpodobně setkala s šestnáctiletým a dvaadvacetiletým mladíkem 25. června u dunajského kanálu, kde jí již podali extázi. Oba Afghánci se pak společně s dívkou a dalším osmnáctiletým krajanem vydali do jeho bytu v Donaustadtu, kam údajně odešel i čtvrtý podezřelý 23letý mladík. Tam byly dívce podány další drogy a nejméně dva ze čtyř mužů ji znásilnili. Když třináctiletá dívka ztratila vědomí, muži znervózněli. Podle zpráv přestalo dívce bít srdce a podezřelí ji pak polili mlékem a jogurtem a drželi pod sprchou. Když však nejevila žádné známky života, zabalili ji do koberce a opřeli o strom. V 6:59 hodin obdržela záchranná služba tísňové volání, oběť objevili svědci a zahájili resuscitaci. Záchranáři si ji pal převzali, ale pokusy o oživení dívky byly neúspěšné. Policejní stopařský pes pak později dokázal s pomocí jedné z dívčiných bot lokalizovat místo podezřelé z trestného činu. Mezitím se na policii dostavil i Afgháncův známý a oznámil, že mu kamarád popsal události v bytě a poté byli všichni tři muži postupně zatčeni.

Státní zastupitelství v současné době vyšetřuje tuto záležitost na základě obvinění ze znásilnění s následkem smrti a týrání bezbranné osoby (§ 205 StGB). Podezřelí ve věku 16, 18 a 23 let, původem z Afghánistánu, jsou ve vazbě a čekají na soud. Další 22letý krajan a možný komplic trojice je předmětem přeshraničního pátrání. a je podezřelý, že se nachází v Itálii.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milan Knížák: Starý známý zápach

21:21 Milan Knížák: Starý známý zápach

Naše dobrá známá jela v tramvaji číslo 12, kde bylo hejno předškolních dětí. Oknem spatřily ukrajin…