Robert Troška: Putinovy trumfy v Evropě

28.01.2022 9:04 | Komentář

Hlavním problémem ve vyostřeném konfliktu mezi Ruskem a Západem je nedostatek respektu.

Robert Troška: Putinovy trumfy v Evropě
Foto: Archiv Roberta Trošky
Popisek: Robert Troška

V současné době všichni sledujeme vyostřování napětí mezi Ruskem na straně jedné a Západem na straně druhé. Někteří komentátoři již mluví o nastoupené cestě nebezpečné agrese Ruska pod vedením jejího prezidenta Putina, který stačil shromáždit na hranici s Ukrajinou 100 tisíc aktivních vojáků včetně bojové techniky.

 Mezi důvody nynější krize ve vztazích mezi Moskvou  a spojenci EU/NATO se uvádí odpoutání ruské veřejnosti od domácích problémů nebo Putinova snaha patřit mezi velmoci. Tyto důvody však neodpovídají na otázku, proč se za poslední půlrok tak rapidně vyostřily vztahy mezi Moskvou a Západem.

Váš rival si vždy může dovolit jen tolik, kolik mu dáte iniciativy a prostoru. A ruský prezident Putin prosazující Bismarckovský styl geopolitického uspořádání Evropy si dovolí vždy jen tolik, kolik mu dovolí jeho soupeři. A v současné geopolitické situaci drží trumfy hlavně Putin.

Putinovy trumfy

Tím prvním trumfem je slabá ekonomická situace Ukrajiny spolu s nízkou bojeschopností ukrajinské armády, která je závislá na dodávkách „chytrých“ zbraní a další bojové techniky ze Západu.

Paralýza západních armád

Dalším Putinovým trumfem je intelektuálský postoj Západu k armádě. Celá EU je dnes prolezlá liberálně levicovými marxisty, kteří od 60.let až dodnes v bruselských institucích usilují o eliminaci a nejlépe zrušení armády. Armádu považují za překonanou  instituci, kterou je třeba nahradit nebo „zreformovat“ tak, jak to ukázala reorganizace Bundeswehru v Německu před několika lety, po níž německý Bundeswehr nemá ani jednu ponorku, která by mohla vyplout na moře a ani jednu provozuschopnou bojovou helikoptéru a má jen 4 bojeschopné stíhačky ze 128 bojových letadel. Zato se v německé armádě můžeme setkat s „rozmanitými formami“ bojové připravenosti při cvičení s košťaty anebo  těhotenskými kalhotkami pořízené Bundeswehrem za éry tehdejší ministryně obrany Ursuly von der Leyen, dnešní předsedkyně EU komise.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Partičky, party, partaje a zpět? A kam vlastně?

11:45 Pavel Foltán: Partičky, party, partaje a zpět? A kam vlastně?

Hrad konečně nechal do mediálního podhradí vytroubit, kdy tu bude festšpíl s krycím jménem „volby“ (…