Robert Troška: Zákazy - facebook a blogIdnes pod vedením Bangy

31.08.2018 7:33

Zajímavé porovnání přináší dosavadní zákazy probíhající na sociálních sítích a na portálu blogIdnes vedené bývalým romským aktivistou Bangou.

Robert Troška: Zákazy - facebook a blogIdnes pod vedením Bangy
Foto: Archiv Roberta Trošky
Popisek: Robert Troška

V posledních dnech se spustila na Facebooku vlna zakázaných (banovaných) příspěvků v kombinaci s „vypnutím“ profilů některých osob a skupin. Spousta příspěvků během několika hodin zmizela, zmizely dokonce i profily některých jedinců či skupin.

Ve své „namáhavé“ cenzorské práci však nezahálí ani cenzoři pod vedením pana Bangy na portálu blogIdnes. Jak pilné včeličky hlídají, stahují články a vymazávají často také samotný profil blogera v seznamu blogerů spolu s doživotním zákazem. Ale pozor, na blogIdnes se nezakazuje, jen „stahuje z hlavní strany blogIdnes“, můžete pak sice psát jen „kunratickým veverkám“, ale jde „jen“ o stažení z hlavní strany blogIdnes. Jedná se o podobný eufemismus, jako kdyby vám dopravní policisté nechali řidičský průkaz a zároveň jste nesměli doživotně řídit automobil.

Podstatné rozdíly

Je tu však jeden podstatný rozdíl: Zatímco na Facebooku zákazy vyplynuly z činnosti automatických robotů vyhledávající inkriminovaná slova spolu s vyhodnocováním „nevhodného obsahu“ na základě pravidelného udávání některých jedinců, na blogIdnes jde o osobní iniciativu cenzorů pod vedením pana Bangy.

Jestliže značná část zaměstnanců Facebooku vyhodnocující nevhodný obsah pracuje v mimoevropských destinacích a k vyhodnocení používá překladače, často se stává, že zákazu podlehne i méně kontroverzní obsah jen proto, že se v textu objeví termín protiislámský, krvavý, apod. Navíc k zákazu některých skupin a osob došlo na základě pravidelného nahlašování některých „udavačů“, kteří tak mohou ničit své oponenty (jak děsivé). Facebook se proto snaží tyto „práskače“ známkovat, aby nedocházelo k svévolným zákazům ze strany pár fanatických práskačů etablujících se většinou z extrémně levicových aktivistů.

Nejpodstatnější rozdíl však nacházíme v samotných zákazech, na Facebooku až na výjimky se v drtivé většině jedná o stažené články nebo vypnutí (zákaz) vašeho profilu v délce jednoho až třiceti dnů, na blogIdnes po stažení tří, čtyř příspěvků (článků) máte profil zablokovaný doživotně.

A odvoláte-li se k Bangovi a jeho cenzorům, tak vám milostivě nadzvednou „gilotinu“ s prohlášením:

„Nicméně Vás upozorňuji na fakt, že při příštím porušení pravidel již přistoupí administrace k vyřazení bez jakéhokoliv dalšího upozornění.“

Pak již stačí jen jedno přehlédnutí, opomenutí (např. propagovat klasickou rodinu ve formě hypertextového odkazu ve slově petice) a „velký bratr Banga“ již koná. A to důsledně s doživotním zákazem. Za porušení pravidel na blogIdnes je také možnost shledat článek, který cenzoři vyhodnotí jako text propagující rasovou, národnostní, náboženskou nesnášenlivost vůči jednotlivcům či skupinám osob, obzvlášť pak vůči menšinám a v neposlední řadě také nedostatečné zdrojování textu, což celkově dává cenzorům na blogIdnes do rukou pomyslnou hůl, kterou mohou kdykoliv dotyčného blogera „přetáhnout“, kdykoliv se jim zlíbí.

Paradox příčiny vzniku a dnešní stav

Dostáváme se tak k paradoxu příčiny vzniku a dnešním stavem výše uvedených médií, Facebooku a portálu blogIdnes, kdy obě vznikly jako platformy pro svobodné vyjadřování, ale dnešní jejich existence je úzce svázaná s cenzurou, která v nich zapouští hluboké kořeny.

Závěrem lze konstatovat, že příznivci Facebooku jsou stále ještě v komfortnější situaci s ohledem na možná systémová pochybení (doufejme) oproti tvrdé cenzuře probíhající již delší čas na portálu blogIdnes pod vedením pana Bangy.

Autor textu obdržel v srpnu 2018 doživotní zákaz publikování na portálu blogIdnes.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

18:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.