Při vší úctě vůči památkářům, je dobře, že v tomto případě na jejich námitky ohled brán nebyl, neboť v tomto případě jejich protesty po právu mají jít stranou.
Ten hlavní aspekt okřídleného lva totiž není primárně estetický, nýbrž symbolický. Adam Smith ve svém díle „Bohatství národů“ je otcem nejen moderní ekonomie, ale i silným obhájcem liberalismu a kapitalismu.
Stát, který Smith obhajuje, je stát malý, který lidi chrání před zločinci, brání před agresory, rozsuzuje spory mezi nimi, ale jinak do jejich životů nijak aktivně nezasahuje, nechává je na pokoji. Prostě liberální ideál státu.
S jednou výjimkou. Adam Smith moudře státu přisuzuje další funkci navíc: stavění pomníků a památníků a následné pečování o ně. Pomníky a památníky mají totiž důležitou občanskou a občanství-formující funkci. Vychovávají nás jako občany a ukazují, jakou společností jsme a vlastně chceme být.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: rozhlas.cz
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…