Roman Roun: Zbabělost České advokátní komory

20. 5. 2018 7:36

Ve středu rozhodl kárný senát České advokátní komory o potrestání známé advokátky a odpůrkyně islámu JUDr. Kláry Samkové.

Roman Roun: Zbabělost České advokátní komory
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Ta čelila kárné žalobě v souvislosti s jejím projevem na demonstraci před velvyslanectvím Turecka, když tři týdny před tím vystoupila i v rámci semináře „Máme se bát islámu?“, kde byl jedním z hostů i turecký velvyslanec v Praze Ahmet Necati Bigali.

Co vlastně tak strašného řekla? V rámci svého projevu na semináři mimo jiné prohlásila: „Islám je stejný jako nacismus, fašismus a komunismus. Je státní zločinnou a zločineckou ideologií“ či "Jste na cestě vrahů, nezbude po vás nic, název vašeho náboženství bude vyslovováno s odporem". Následně na demonstraci před tureckým velvyslanectvím řekla: "Proklínám Vás ať umřete dřív, než zplodíte syny a umřete beze cti".

Ještě před tím, než si Bigali poslechl projev Kláry Samkové a po té naštvaně opustil Sněmovnu, prohlásil, že se mu nelíbí název konference „Máme se bát islámu?“. Podle něj se také neorganizují konference, zda se máme bát křesťanství.

Pominu skutečnost, že jsem v Bibli marně hledal výzvy k zabíjení Muslimů, pálení jejich obydlí či utínání hlav „nekřesťanům“, zatímco v Koránu je jich bezpočet. Že existují tisíce důkazů i očitých svědectví o chování mnoha stoupenců islámu, kteří považují zabíjení vyznavačů jiných náboženství za svoji povinnost.

Za mnohem závažnější fakt, než je dotčenost pana velvyslance, ovšem považuji nehorázné rozhodnutí České advokátní komory. Kárný senát ČAK totiž ve svém odůvodnění prohlásil, že doktorka Klára Samková urazila svým vystoupením tureckého velvyslance a za to jí uložil pokutu 25 000 korun.

Česká advokátní komora zcela očividně nebrala v úvahu, že Samková neprezentovala své názory z pozice advokátky a ČAK tak vůbec nepřísluší její vystoupení komentovat či dokonce trestat. Ostatně Zákon o advokacii mimo jiné říká, že kárným proviněním je závažné nebo opětovné zaviněné porušení povinností stanovených advokátovi. Tento zákon si zřejmě kárný senát vykládá tak, že žádný advokát nesmí veřejně prezentovat své osobní názory a má "držet hubu a krok".

Těžko lze proto vyčítat veřejnosti její pochybnosti o nezávislosti ČAK. Stejně tak lze pochybovat o tom, že by se ČAK postavila vyhrůžkám tureckého velvyslance, pokud by k nim došlo. Ostatně je mnohem pohodlnější, i když zbabělé, raději potrestat známou advokátku za její osobní názory, nežli řešit podstatu věci.

Před pěti dny byl Městským soudem v Praze zproštěn obžaloby bývalý předseda pražské muslimské obce Vladimír Sáňka, který tak nebude potrestán kvůli případu šíření radikální islámské knihy Základy tauhídu - Islámský koncept boha. A to přesto, že podle výroční zprávy o extremismu vydávané českým ministerstvem vnitra kniha propaguje salafijský směr islámu, který hlásá netoleranci a nenávist k jiným náboženstvím.

Zdá se, že zbabělost začíná býti nakažlivá.

(převzato z Profilu)

Roman Roun

  • KSČM
  • Odpůrce NATO, demagogie, mediálních lží
  • mimo zastupitelskou funkci

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rudolf Mládek: Podivný e-shop, který se nelíbí nikomu

13:21 Rudolf Mládek: Podivný e-shop, který se nelíbí nikomu

Asi už jenom šéfovi Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) Hořelicovi se zdá, že vyplatit z…