Rudolf Kučera: Nastane konečně skutečná změna ve strategii překonávání dluhové krize?

06.05.2012 12:25 | Zprávy

Česká vláda se pod dojmem nového trendu v Mezinárodním měnovém fondu a v posledních dnech i v dalších světových organizacích přihlásila k prorůstovým opatřením a k zastavení dosavadních tzv. tupých škrtů.

Rudolf Kučera: Nastane konečně skutečná změna ve strategii překonávání dluhové krize?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

Tento náhlý obrat nebyl, jak se domnívají čeští komunisté, způsoben předvolební kampaní, ale snahou vypadat moderně, evropsky, být v trendu.

Doposud se tvrdilo, že česká vláda dělá stejné reformy jako všichni ostatní v Unii, ale to už nebylo nadále udržitelné. Jistá menší část české veřejnosti tomuto ideologickému mýtu sice stále věřila a věří a myslí si, že dosavadní reformy je třeba dotáhnout, aby se postupně projevily jejich blahodárné účinky. Ve většině společnosti však zjevně začal převažovat názor, že dosavadní vládní reformy poškozují vývoj české ekonomiky a vyvolávají zbytečné sociální napětí a konflikty.

Do celosvětové debaty se naposledy přihlásila Mezinárodní organizace práce (ILO). Je to organizace při OSN, která byla založena v dubnu 1919 na mírové konferenci ve Versailles a má dnes 183 členských států. K současné situaci v Evropě uvedla, že vlády by při svých úsporných programech měly dbát na to, aby vedly k podpoře růstu, což se ovšem zatím neděje.

Podle jednoho z ředitelů ILO jsou dosavadní úsporné programy vlád málo promyšlené a nevedou k žádoucím výsledkům. Hospodářský růst nadále stagnuje a počet nezaměstnaných stále roste. To zvyšuje riziko sociálních konfliktů, které mohou situaci ještě dále komplikovat. Toto nejsou názory lidí, kteří tradičně z levicových pozic kritizují vlády, ani těch, kteří často z různých důvodů protestují na ulicích měst téměř po celé Evropě, ale názory čím dál většího počtu vlivných ekonomů a politiků. To je debata o tom, že úsporná opatření mají zatím nanejvýš jen ten efekt, že si dotyčná vláda může půjčit levněji peníze na trhu. Což je samozřejmě důležité, aby se ještě více nezvyšovala dluhová služba státu.

Že ale při těchto úsporách další statisíce lidí přijdou o práci, statisíce musí do předčasného důchodu, protože už neseženou práci, a další velké počty začínají pracovat za stále menší mzdy, že začíná stagnovat, nebo dokonce klesat koupěschopnost obyvatel atd., se už jaksi do duševního obzoru mnohých našich vládních činitelů nevejde.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak to vysvětlíte?

Nejenže musíme na bydlení šetřit nejdéle v celé Evropě, ale dokonce si ČR za loňský rok v mezinárodním porovnání o příčku pohoršila, čímž spadla úplně na dno. Uznáváte, že jde o vaše naprosté selhání, že místo toho, abychom si polepšili je to přesně naopak? Kdy se už konečně začnete intenzivně zaob...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

15:44 Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

Po několika málo dnech letního počasí kolem prvního máje zavanul do Evropy chlad. Ledoví muži prokáz…