Rudolf Kučera: V Evropě se mění i pojetí konsolidace veřejných financí

30.04.2012 21:30 | Zprávy

Mluví se často o rozpočtové odpovědnosti a o konsolidaci veřejných financí jako o hlavním cíli vládního působení. Tento cíl není nikým zpochybňován, stejně jako boj s korupcí, který si také dala česká vláda do štítu od samého počátku své existence. Problém ovšem spočívá v tom, jak se ke konsolidaci veřejných financí propracovat, jaké cesty zvolit a jaké metody uplatnit. V tom je ale jádro sporu, a to nejen u nás, ale i v celé Evropě. Není totiž pravda, že to, co dělá v tomto směru česká vláda, dělají i všechny ostatní vlády v Evropě.

Rudolf Kučera: V Evropě se mění i pojetí konsolidace veřejných financí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Mnohé vlády totiž stále sledují ještě jakýsi nejvyšší cíl, a sice udržení míry zaměstnanosti a udržení hospodářského růstu. Každý zaměstnaný člověk platí daně, sociální a zdravotní pojištění, a tím pomáhá řešit krizovou situaci tím nejlepším možným způsobem. Lidé, kteří odcházejí do předčasného důchodu, protože po padesátce nemohou sehnat práci, a vláda se o jejich situaci nestará, jednají, samozřejmě z nutnosti, zcela kontraproduktivně. Stát ještě více zatěžují, jenže ne z vlastního rozhodnutí. 

Proto je politika zaměstnanosti jedním z hlavních úkolů každé vlády v Evropě. Neustálé zvyšování nepřímých daní pak vede k podlamování koupěschopnosti obyvatel, a tím se vůbec nejvíc brzdí hospodářský růst. A tak by se dalo pokračovat dál a dál. Celkově řečeno, o rozpočtovou odpovědnost se snaží v dnešní situaci téměř všechny vlády v Evropě, ale každá trochu jiným způsobem. 

Každá úspora, každý škrt ve vládních výdajích by tedy měl být pečlivě promyšlen s ohledem na všechny tyto možné dopady. Je zcela evidentní, a v celé západní Evropě si to čím dál tím víc uvědomují, že některé škrty a některá úsporná opatření zvyšují nezaměstnanost a podlamují hospodářský růst. 

Někteří moji kolegové tvrdí, že ministři Kalousek a Drábek z důvodu už unavené a kolabující inteligence pouze prohlížejí státní rozpočet a hledají místa, kde by se ještě dalo škrtnout. Oba dva, a samozřejmě další, jako třeba premiér Nečas, jsou ovšem v situaci, kdy promrhali největší parlamentní většinu, jakou ve volbách česká vládní koalice mohla dostat a dostali proti sobě velkou většinu společnosti. A není pravda, že k ní patří jenom socialisté nebo levice, patří k ní i liberálně a pravicově smýšlející lidé. Za takové situace pak vládní činitelé chtějí tváří v tvář této většině za každou cenu vydržet co nejdéle u moci a snažit se dojít na konec cesty, kterou si vytyčili. Přitom už ani nevnímají, že bloudí čím dál víc. Jsou pouze zatvrzelí a neústupní a opustili cestu dialogu a komunikace. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ruku na srdce

Jak dlouho jste hejtmankou? Myslím, že už jí jste snad potřetí. A co se v kraji změnilo k lepšímu? Proč jsme stále na chvostu žebříčku kvality života. Přeci jen ANO mělo velký vliv - byly jste ve vládě, vy ministryní, ale přijde mi, že ať vládně kdokoliv výsledek je stále stejný a nic dobrého z toho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

15:44 Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

Po několika málo dnech letního počasí kolem prvního máje zavanul do Evropy chlad. Ledoví muži prokáz…