Skálová: Prezident Zeman v Sedlčanech: Pískot je řečí ptáků

22.4.2016 8:06 odp.

V úterý odpoledne dorazil prezident Miloš Zeman za doprovodu hejtmana Středočeského kraje na návštěvu do Sedlčan. Zúčastnil se zde oficiálního setkání se zastupiteli města i veřejného mítinku s občany, na který dorazily stovky jeho příznivců i odpůrců. Tématy veřejné diskuze se stala působnost Andreje Babiše v české politice, kontroverzní návštěva čínského prezidenta i problematika financování migrační krize.

Skálová: Prezident Zeman v Sedlčanech: Pískot je řečí ptáků
Foto: Jiří Ovčáček
Popisek: Dav v Berouně při setkání s prezidentem Zemanem

Po návštěvě ve Vlašimi a v Berouně zavítal prezident Miloš Zeman také do středočeských Sedlčan. Na náměstí T. G. Masaryka se na jeho veřejném mítinku sešlo několik set lidí všech věkových kategorií. Kromě jeho příznivců dorazila také skupina odpůrců vyzbrojená již téměř tradičními červenými kartami i transparenty, které nesly hesla jako: „Pane prezidente, netahejte nám sem totalitní móresy odkoukané v Číně a Rusku!“ či: „Svoboda projevu není na prodej!“ Miloš Zeman byl ovšem nejvíce zaujat vlajkou Sovětského svazu, jejíhož majitele upozornil, že si měl nejprve nastudovat historii, aby se napříště veřejně nezesměšňoval, protože toto uskupení dnes již neexistuje.

Po úvodním proslovu místostarosty města Miroslava Hölzela a hejtmana Středočeského kraje Miloše Petery převzal slovo hlavní host tohoto setkání. V krátkém úvodu si prezident neodpustil narážku na Stranu zelených. Ti by dle jeho názoru v dobách Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan zakázali stavbu jeho rozlehlého vodního díla a dosáhli by tím toho, že by na jihu Čech dnes byla soustava útulných mokřadů s velkým množstvím komárů. Zároveň připomněl osud Sedlčan v době 2. světové války, kdy zde bylo vybudováno vojenské cvičiště jednotek SS. Osud vysídleného města byl podle něj předobrazem toho, jaká budoucnost by čekala český národ v případě, že zvítězí nacistické Německo. Svůj proslov zakončil slovy: „Buďme rádi, že jsme na světě. Buďme rádi, že mluvíme česky. Buďme rádi, že nejsme v koncentračních táborech jakékoliv totality.“

První otázka diskuze byla směřována k problematice odvolání kancléře Vratislava Mynáře, kterému byla odepřena bezpečnostní prověrka. Prezident oponoval, že pro funkci kancléře není dle zákona bezpečnostní prověrka potřebná a žádost o ni byla pouze „frajeřinou“ pana Mynáře. Příznivce Karla Schwarzenberga v souvislosti s tímto upozornil, že ani on neměl ve své funkci kancléře Václava Havla žádnou bezpečností prověrku.

Další dotazy směřovaly například na „nesmyslné působení“ Andreje Babiše v české politice a zavádění registračních pokladen, dostavbu dálnice D3, kontroverzní návštěvu čínského prezidenta v Praze, finance vynaložené na migrační krizi i možnost zavedení eura v České republice a důsledky takového kroku.

Největší rozruch mezi návštěvníky však vyvolalo přání jedné z příznivkyň Miloše Zemana, která mu popřála hodně zdraví a sil a vyjádřila své přání, aby v budoucnu znovu kandidoval na prezidentský post. Na následné hlasité pískání a negativní ohlasy ze strany odpůrců reagoval prezident prohlášením, že: „Kdo píská při přání zdraví, měl by vědět, že pískot je řečí ptáků, ale normální lidé mluví lidskou řečí.“

V závěru vystoupení převzal Miloš Zeman věcné dary v podobě místních výrobků, mezi které byly zařazeny například produkty známé sedlčanské mlékárny, nože z KDS Sedlčany či pivo z pivovaru Lobkowicz.

Autor: Ivona Skálová, studentka předmětu Mediální dovednosti vedlejší specializace Ekonomická žurnalistika na Národohospodářské fakultě VŠE

Tento materiál je publikován na základě spolupráce ParalentníchListů.cz a Národohospodářské fakulty VŠE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

Jste ještě vrchním velitelem branné moci?

Předseda vlády tvrdí, že jsme ve válce, ministryně obrany chřestí zbraněmi, ministr financí zavádí válečnou daň a Vy nic? Nebo se jedná o šíření poplašné zprávy, či dokonce o sabotáž!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Víkendové rozjímání

13:15 Bohdan Babinec: Víkendové rozjímání

Ležím u bazénu, ve stínu stromečků, sluníčko krásně svítí a sálá příjemnou teplotou. Při tom si před…