Spolek Šalamoun: JUDr. Galát nechal protiprávně obviněného ve vazbě, nijak to nezdůvodnil

12.04.2017 15:14

Vyjádření spolku Šalamoun - spolku na podporu nezávislé justice v ČR ve věci obžalovaného českého občana, MUDr. Shahrama Abdullaha Zadeha.

Spolek Šalamoun: JUDr. Galát nechal protiprávně obviněného ve vazbě, nijak to nezdůvodnil
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

Včera podal spolek Šalamoun trestní oznámení na JUDr. Michala Galáta, státního zástupce z vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Důvodem tohoto podání je jeho postup v kauze MUDr. Shahrama Abdullaha Zadeha, který se nám jeví jako naprosto nepřijatelný.

JUDr. Galát, ačkoliv je vysokoškolsky vzdělaným právníkem s dlouholetou zkušeností v oboru trestního práva, nejednal v souladu s předpisy upravujícími výkon jeho práce, konkrétně §2 zákona o státním zastupitelství, který mu přikazuje jednat v každém svém postupu rychle, odborně, chránit při své činnosti lidskou důstojnost a základní lidská práva. Svou dlouhodobou nečinností připustil pan státní zástupce nezákonný zásah do základních práv pana Zadeha, neboť mu již přes dva měsíce bezdůvodně omezuje styk s rodinnou.

Přesto, že maximální lhůta trvání koluzní vazby je dle §72a, odst. 3. trestního řádu maximálně tři měsíce a ačkoliv byl na situaci obhajobou již 20. 3. 2017 upozorněn (tedy více než dva týdny po uplynutí zákonné lhůty) na vzniklý protiprávní stav, ničeho neučinil, na výzvu obhajoby žádným způsobem nezareagoval a protiprávně ponechal obviněného ve vazební věznici v režimu koluzní vazby. Svůj postup nijak nezdůvodnil a zakládá tak pochybnost, co bylo účelem jeho nečinnosti, proč bezdůvodně přehlíží základní práva svých spoluobčanů a zneužívá svou pravomoc.

Vazba jakožto nejtvrdší prostředek omezování osobní svobody trestního řízení má býti využívána pouze v krajních situacích, v čemž je imanentně obsažen požadavek každé využití tohoto institutu patřičně, důkladně a přesvědčivě zdůvodnit, což v daném případě VŮBEC NEPROBĚHLO. Tato vazba má zvláště zpřísněný režim a její účinky má kdokoli pociťovat maximálně tři měsíce, jak stanoví §72a, odst. 3. trestního řádu, ale pan Zadeh toto příkoří zažívá již téměř dvojnásobnou dobu. Nemůže kontaktovat své nejbližší jinak, než za přítomnosti vězeňské stráže a výhradně v českém jazyce, což zcela vylučuje návštěvy jeho rodičů, kteří češtinu neovládají, a značně komplikuje setkání s jeho manželkou, které vždy bedlivě kontrolují přihlížející pracovníci vězeňské stráže.

Stav, kdy je občan české republiky přes pět měsíců držen prakticky bez kontaktu s rodinnou se nám jeví jako nepřijatelný. Vůlí zákonodárce nepochybně bylo takovýto zásah omezit, neboť si uvědomoval, že nelze takovéto příkoří podstupovat dlouhodobě. Pan státní zástupce chtěl tuto situaci nechat být co nejdéle bez odezvy, neboť nejméně měsíc je o této situaci informován a neučinil nic, čím by nezákonné a zbytečné trápení pana Zadeha zmírnil či ukončil. Tento postup se nám zdá v přímém rozporu s tím, jak se má v trestních věcech postupovat, neboť využívá nezákonného nátlaku, kterým chce pana Zadeha zlomit.

Pokud veřejný zaměstnanec nečinně přihlíží situaci, kdy je jeho spoluobčanovi bezdůvodně a nezákonně činěno příkoří, jedná se o osobu, o jejíž morálních kvalitách se dá pochybovat. Zvláště pak za situace, kdy jde o vysokoškolsky vzdělaného právníka, který ačkoliv přesně ví, kdy důvod koluzní vazby opadl, ničeho neučinil, tiše přihlížel zjevnému porušování zákona a brutálnímu omezování základních práv svého spoluobčana v podmínkách vazební věznice, což je z našeho hlediska zcela nepřijatelné.

Pakliže pan státní zástupce Galát vykonává svou pravomoc tímto způsobem, je to dle našeho názoru jasné zneužití moci, která mu byla naším státem svěřena a proto jsme považovali za nezbytné na toto upozornit příslušné instituce.

Spolek na podporu nezávislé justice v ČR-Šalamoun

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Januška: Pravda a "pravda" v ČT a Rozhlasu+

22:08 Karel Januška: Pravda a "pravda" v ČT a Rozhlasu+

Dokud se neoddělí funkce komentátorů a zpravodajů (moderátorů) ve státních institucích, spravedlnost…