Stanislav Kliment: Kaczyńského strana drtivě vede průzkum preferencí

22.10.2016 12:29

Pokud by se v Polsku tento měsíc konaly parlamentní volby, jejich jednoznačným vítězem by byla strana Právo a spravedlnost vedená Jarosławem Kaczyńskim. Průzkum společnosti TNS Polska uvádí podporu 34 procent. Na druhém místě s 15 procenty podpory je Občanská platforma.

Stanislav Kliment: Kaczyńského strana drtivě vede průzkum preferencí
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Další opoziční strana, liberální Moderní, by získali pouze 11 procent a vládu fakticky podporující Hnutí Kukiz`15 upřednostnilo 9 procent Poláků deklarujících účast ve volbách. Vládní stranu tak prakticky nepoškodily protesty organizované v souvislosti s jednáním o změnách zákona o umělém přerušení těhotenství a ani působení protivládních sdělovacích prostředků.

Po masivním tlaku, syceném i ze zahraničí v souvislosti se sporem o Ústavní soud, je její pokles v hranici dvou procent. To je ovšem stejně jako u opoziční Občanské platformy. Podpora dalších dvou „parlamentních“ stran se nezměnila. Další strany by nepřekročily volební práh, dosáhly pouze na 3 procenta podpory. Mezi nimi je i Svaz demokratické levice, kterému se nedaří vrátit na pro voliče přitažlivější místo. Voleb by se pravděpodobně zúčastnilo něco nad 60 procent voličů.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Češi pocítí odchod Merkelové i na svých peněženkách. Ještě více jim zdraží elektřina či plyn

16:09 Lukáš Kovanda: Češi pocítí odchod Merkelové i na svých peněženkách. Ještě více jim zdraží elektřina či plyn

Komentář k dopadům některých programových opatření nastupující nové německé vlády na českou ekonomik…