Štěpán Křeček: ČNB provádí jestřábí politiku. Úrokové sazby rostou

26.09.2018 18:12 | Zprávy
autor: PV

„Rostoucí úrokové sazby společně s omezením hypotečních úvěrů výrazně sníží poptávku po nákupu nemovitostí. Růst cen nemovitostí se začne zpomalovat a České národní bance se podaří stabilizovat přehřívající se realitní trh,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: ČNB provádí jestřábí politiku. Úrokové sazby rostou
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

„Vyšší úrokové sazby budou motivovat domácnosti ke spoření. Firmám se zas zdraží financování skrze úvěry. V konečném důsledku lze proto odhadovat, že se sníží růst české ekonomiky a hospodářství se postupně začne připravovat na příchod krize,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Bankovní rada České národní banky dnes rozhodla, že se zvýší základní úroková sazba o 25 bazických bodů na 1,5 procenta. Rovněž bylo rozhodnuto o zvýšení diskontní sazby, která představuje dolní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu, na hodnotu 0,5 procenta. Navýšena byla i lombardní sazba, za kterou si půjčují obchodní banky u centrální banky proti zástavě cenných papírů, na hodnotu 2,5 procenta.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Pondělíček: Máme společnou ideu?

15:22 Jiří Pondělíček: Máme společnou ideu?

Máme. Je to myšlenka, ke které se všichni můžeme hlásit a která z nás dělá nejen občany ale i národ …