Štěpán Křeček: Cenové hladiny v České republice a eurozóně se vyrovnávají

05.01.2018 14:41

„Inflace v eurozóně roste pomaleji než v České republice. Postupně dochází ke sbližování cenových úrovní v Česku a západní Evropě,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Cenové hladiny v České republice a eurozóně se vyrovnávají
Foto: archiv Štěpána Křečka
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

Zatímco v prosinci 2016 se inflace eurozóny pohybovala na úrovni 1,1 %, o rok později dosáhla dle aktuálního odhadu úrovně 1,4 %. V minulém roce byla inflace eurozóny nejvyšší v únoru, kdy dosahovala hodnoty 2,0 %. Oproti České republice má eurozóna nižší míru inflace, což umožňuje snižovat rozdíly mezi cenovými hladinami v Česku a zemích západní Evropy. Přesto stále platí, že při cestování na západ musí Češi sáhnout hlouběji do kapsy, protože tamní cenová hladina je výrazně vyšší.

„V eurozóně náklady práce kopírují inflaci. V České republice mzdy rostou výrazně rychleji než inflace, což zvyšuje životní úroveň lidí,“ upozorňuje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Míra inflace eurozóny v zásadě kopíruje růst nákladů práce. Nevznikají tak výrazné odchylky mezi odměňováním zaměstnanců a vývojem cen zboží a služeb. V České republice je však situace jiná. Tuzemský trh práce se přehřívá a nedaří se obsadit přes 210 tisíc volných pracovních míst. Kvůli tomu mzdy rostou rychleji než produktivita práce, což vytváří dílčí nerovnováhy v tuzemské ekonomice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Vykopnutí směrem nahoru

21:04 Zdeněk Jemelík: Vykopnutí směrem nahoru

Když jsem se dočetl v několika článcích, např. na České justici, že státní zástupce Vrchního státníh…