Štěpán Křeček: Desetitisíce lidí odmítají pracovat, přestože je k dispozici více než 350 tisíc volných pracovních míst

09.09.2019 14:32 | Zprávy

„Sociální systém v České republice umožňuje dlouhodobý život na sociálních dávkách. Někteří lidé proto nemají dostatečnou motivaci k práci. Pomoci by mohlo navýšení minimální mzdy, které lidem s nízkou kvalifikací zajistí, že se jako pracující budou mít výrazně lépe, než když budou spoléhat jen na sociální dávky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Desetitisíce lidí odmítají pracovat, přestože je k dispozici více než 350 tisíc volných pracovních míst
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

„Český sociální systém potřebuje reformu, která sníží počet sociálních dávek a navýší jejich adresnost. Pomoc by měla být zaměřena především na lidi, kteří si nemohou pomoci sami anebo se prokazatelně snaží zlepšit svou situaci. Sociální pracovníci by měli zvýšit četnost kontrol, aby zamezili zneužívání sociálního systému,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Na Úřadu práce ČR bylo ke konci srpna 2019 registrováno 204 789 uchazečů o zaměstnání. Před rokem to bylo 230 499 uchazečů o zaměstnání. Oproti červenci 2019 došlo jen k mírnému poklesu počtu nezaměstnaných o 331 lidí. Podíl nezaměstnaných osob zůstal na úrovni 2,7 procenta. Celkem bylo evidováno 113 858 žen bez práce, což činilo 55,6 procenta ze všech uchazečů o zaměstnání. Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 77 462 osob, což je více než třetina nezaměstnaných.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Zajímalo by mě, s kým byste případně šli do koalice?

Protože teď všechny vaše koaliční partnery dost ostře kritizujte. Hlavně STAN a ODS. Zajímá mě, zda jsou pro vás přijatelní jako koaliční partneři? Protože jestli ne, tak s kým jiným byste do koalice šli? Nebo jste usoudili, že bude jen opoziční stranou, jako třeba SPD, které to evidentně vyhovuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rozlícená domovnice a obrana zisků

12:26 Zbyněk Fiala: Rozlícená domovnice a obrana zisků

Ministryni obrany se nedá nic vytknout, protože nikoho nepustí ke slovu. Brání hlavně procenta výdaj…