Štěpán Křeček: Ekonomika je v dobrém stavu, klíčové reformy ale chybějí

30.11.2017 7:36

„Odcházející vládě se podařilo snížit nezaměstnanost. Více než 358 tisíc lidí našlo práci, což podpořilo ekonomický růst,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Ekonomika je v dobrém stavu, klíčové reformy ale chybějí
Foto: archiv Štěpána Křečka
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities

„Největším úspěchem končící vlády je rekordní přebytek státního rozpočtu z roku 2016 ve výši 62 mld. Kč. Vládě se však nepodařilo prosadit významné reformy v oblastech důchodů, zdravotnictví a školství,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Poslanecká sněmovna je ustanovena. Vláda nyní musí podle článku 73 odstavce 2 Ústavy České republiky podat demisi. Při této příležitosti se BH Securities rozhodlo shrnout, co vše se v ekonomice změnilo.

Výkon ekonomiky se za uplynulé čtyři roky zvýšil o 926 mld. Kč. Ještě v roce 2013 dosahovala tuzemská ekonomika hrubého domácího produktu 4098 mld. Kč. Za rok 2017 je odhadováno, že hrubý domácí produkt dosáhne úrovně 5024 mld. Kč. Za takto dobrý výsledek však nemůže pouze vláda. Již na konci roku 2013 začala Česká národní banka masivně intervenovat proti koruně. Podhodnocení kurzu posléze vedlo k podpoře exportu a zlepšení zahraničního obchodu. Dominantní roli na růstu tuzemské ekonomiky však měli čeští podnikatelé a zaměstnanci, kteří bez ohledu na centrální instituce dokázali navyšovat produktivitu a konkurenceschopnost.

Nebývalý růst národního hospodářství pomáhal vylepšovat většinu dalších makroekonomických indikátorů. V lednu 2014 bylo v České republice registrováno 629 274 nezaměstnaných. Přestože v zimních měsících je nezaměstnanost vždy trochu vyšší tehdejší úroveň 8,6 % byla z dnešního pohledu nepředstavitelná. Aktuálně je registrováno pouze 271 173 nezaměstnaných a podíl nezaměstnaných osob klesl na 3,6 %.

Za právě končící vlády pokračoval trend snižování schodků státních rozpočtů. Zatímco v roce 2017 bylo dosaženo deficitu -77,8 mld. Kč, v minulém roce Česká republika dosáhla historického přebytku 61,8 mld. Kč. Letos by státní rozpočet opět mohl skončit v přebytku. V současnosti jsou totiž příjmy státu o 26,5 mld. Kč vyšší než výdaje. Vládě se však nedařilo plánování státních rozpočtů a po celé období docházelo k velkým odchylkám mezi návrhy státních rozpočtů a skutečností.

Za uplynulé čtyři roky se též dařilo růstu mezd. V prvním čtvrtletí 2014 dosahovala průměrná hrubá mzda výše 24 931 Kč. Dnešní hodnota je o 4 415 Kč vyšší a dosahuje úrovně 29 346 Kč. Přestože ceny zboží, služeb, a především bydlení za uplynulé čtyři roky výrazně narostly, reálně došlo ke zlepšení mzdové úrovně obyvatelstva. Po konci intervencí České národní banky se navíc s posilující korunou i zvyšuje kupní síla Čechů v zahraničí.

I přes tyto úspěchy existuje řada témat, které vláda nebyla schopna vyřešit. Například v otázce přijetí eura stále nepadlo definitivní rozhodnutí. Neproběhla žádná významná reforma penzijního a zdravotního systému. Výstavba dopravní infrastruktury postupovala pomalu. V elektronizaci státní správy je Česká republika stále na chvostu Evropské unie a náš vzdělávací systém v mezinárodním srovnání upadá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Filip Andler: Libanon nad propastí

21:37 Filip Andler: Libanon nad propastí

Libanonem, který byl kdysi nazýván „Švýcarsko Blízkého východu“, zmítá hluboká politická, ekonomická…