Po odchodu Spojeného království stanovuje minimální mzdu v Evropské unii 21 zemí včetně České republiky. Začátkem roku 2020 zvýšilo minimální mzdu hned 18 zemí Evropské unie. Průměrný růst minimální mzdy v nominálním vyjádření dosáhl úrovně 6,0 procenta. To představuje druhý nejvyšší nárůst za poslední dvě desetiletí. V šesti zemích Evropské unie již minimální mzda přesáhla úroveň 9 eur.
Podle analýzy Institutu ekonomických a sociálních věd (WSI) Nadace Hanse Böcklera byl nejprudší nárůst minimální mzdy zaznamenán v zemích střední a východní Evropy. Například v Polsku vzrostla minimální mzda o 15,6 procenta. Naopak v zemích západní a jižní Evropy minimální mzda narůstala pomaleji. Některé země se však z tohoto základního členění vymykají. Například španělská minimální mzda vzrostla na začátku roku 2019 o 22 procent. O rok později se zvýšila o dalších 5,6 procenta.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
EU , Křeček , minimální mzda
autor: PV
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

15:26 Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna
Denní glosy Petra Hampla.