Štěpán Křeček: Minimální mzda rozděluje Evropskou unii

13.02.2020 14:47

„Minimální mzda v naší zemi je nižší než v Polsku, Litvě a Řecku. Česká republika však patří do skupiny zemí Evropské unie, kde minimální mzda rychle narůstá,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Minimální mzda rozděluje Evropskou unii
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

Po odchodu Spojeného království stanovuje minimální mzdu v Evropské unii 21 zemí včetně České republiky. Začátkem roku 2020 zvýšilo minimální mzdu hned 18 zemí Evropské unie. Průměrný růst minimální mzdy v nominálním vyjádření dosáhl úrovně 6,0 procenta. To představuje druhý nejvyšší nárůst za poslední dvě desetiletí. V šesti zemích Evropské unie již minimální mzda přesáhla úroveň 9 eur.

Podle analýzy Institutu ekonomických a sociálních věd (WSI) Nadace Hanse Böcklera byl nejprudší nárůst minimální mzdy zaznamenán v zemích střední a východní Evropy. Například v Polsku vzrostla minimální mzda o 15,6 procenta. Naopak v zemích západní a jižní Evropy minimální mzda narůstala pomaleji. Některé země se však z tohoto základního členění vymykají. Například španělská minimální mzda vzrostla na začátku roku 2019 o 22 procent. O rok později se zvýšila o dalších 5,6 procenta.

Nejvyšší minimální mzdu v Evropské unii mají v Lucembursku, kde dosahuje úrovně 12,38 eura. Přes 9 eur dosahuje minimální mzda ještě ve Francii, Nizozemsku, Irsku, Belgii a Německu. Zbývající země Evropské unie mají minimální mzdu nastavenou pod úroveň 6 eur. Česká republika je unijní zemí se sedmou nejnižší minimální mzdou na úrovni 3,40 eura. Nejnižší minimální mzdu v Evropské unii má Bulharsko na úrovni 1,87 eura.

Mimo Evropskou unii mají vysokou minimální mzdu v Austrálii na úrovni 12,10 eura a na Novém Zélandu, kde dosahuje 10,41 eura. Naopak velmi nízké minimální mzdy pod úrovní 2 eura mají v Rusku, na Ukrajině, v Brazílii, v Argentině či Albánii.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

20:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

Ve vaší blízkosti, pánové, by mi mohl změknout mozek... Petr Žantovský našel zdroj pro poetické zhod…