Štěpán Křeček: Nezaměstnanost je stále nízká. Neobsazené pracovní pozice jsou brzdou růstu

01.12.2017 9:08

„V České republice je přes 200 tisíc volných pracovních míst. To, že se tato místa nedaří obsazovat, je dnes největším limitem růstu naší ekonomiky,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Nezaměstnanost je stále nízká. Neobsazené pracovní pozice jsou brzdou růstu
Foto: archiv Štěpána Křečka
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

„Blížíme se ke stavu plné zaměstnanosti. Firmám to dělá vrásky na čele. Nedokáží obsazovat volná pracovní místa a musí navyšovat mzdy,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. 

Obecná míra nezaměstnanosti dosáhla v říjnu úrovně 2,6 %. Meziročně se snížila o 1,1 procentního bodu. I přes útlum sezónních prací si Česká republika udržuje velmi nízkou úroveň nezaměstnanosti. Ta tlačí na růst mezd a znemožňuje obsazování volných pracovních míst. Těch bylo v říjnu 209 866. Kdyby se tato volná pracovní místa obsadila, mělo by to pozitivní efekt na výkon celého hospodářství. Nevyužité výrobní kapacity jsou promarněnou příležitostí dalšího růstu ekonomiky.

Obecná míra nezaměstnanosti, kterou zveřejňuje Český statistický úřad, se výrazně liší od podílu nezaměstnaných osob, který zveřejňuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Druhý ukazatel v říjnu dosáhl hodnoty 3,6 %. Rozdíl je způsoben především tím, že někteří lidé jsou hlášeni na Úřadech práce, aby měli nárok na čerpání sociálních dávek, ale ve skutečnosti pracují na černo. Zatímco Český statistický úřad dokáže tuto skutečnost z části zachytit do svých dat, Úřady práce zaregistrují téměř každého a nemají dostatek nástrojů pro kontrolu. To vede ke zneužívání sociálního systému. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Urbach: Merkelová se postavila za plynovod Nord Stream II

21:37 Jan Urbach: Merkelová se postavila za plynovod Nord Stream II

Německá kancléřka Angela Merkelová na zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy uvedla, že ví …