Štěpán Křeček: Pádivá inflace výrazně ovlivní tržby obchodníků

05.04.2022 11:38 | Komentář

„Lidé, kteří budou nakupovat stále stejné produkty, budou platit stále více peněz. To zajistí nominální růst tržeb obchodníků. Otázkou však zůstává, jestli vzhledem k vysoké inflaci budou narůstat i reálné tržby obchodníků. Zatím se tak děje kvůli nízké srovnávací základně z loňského roku,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Pádivá inflace výrazně ovlivní tržby obchodníků
Foto: Archiv Štěpána Křečka
Popisek: Ekonom Štěpán Křeček

V únoru došlo k reálnému meziročnímu zvýšení maloobchodních tržeb o 4,6 procenta. Za příznivými výsledky musíme vidět nízkou srovnávací základnu z loňského roku, kdy byla ekonomika svázána do pandemické svěrací kazajky. Je proto vhodné se podívat na čísla u prodeje potravin, které šlo v loňském roce nakupovat jen s minimálními omezeními. Tržby za potraviny však bohužel vykázaly meziroční pokles o 3,8 procenta.

K růstu nominálních tržeb bude v letošním roce přispívat vysoká inflace. Lidé, kteří budou nakupovat stále stejné produkty, za ně budou platit stále více peněz. Inflace je natolik vysoká, že nominální tržby mohou narůstat, i když lidé mírně omezí svou spotřebu. Problém může nastat u vývoje reálných tržeb, které mohou v některých měsících klesat. Klíčový proto bude ukazatel růstu příjmů domácností, který může lidem vysokou inflaci do značné míry kompenzovat.

Nízká srovnávací základna z loňského roku vedla k některým pozoruhodným výsledkům. Například tržby za prodej oděvů a obuvi vzrostly o astronomických 119,3 procenta. Tržby za výrobky pro kulturu, sport a rekreaci se zvýšily o 34,6 procenta a tržby za výrobky pro domácnost narostly o 17,3 procenta. Bohužel však tržby za prodej a opravy motorových vozidel meziročně klesly o 1,0 procenta.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Od čeho utíká komisař Síkela?

15:16 Zbyněk Fiala: Od čeho utíká komisař Síkela?

Český ministr průmyslu ještě evropským komisařem není, ale jestli přenese na evropskou úroveň, to, c…