Štěpán Křeček: Po tragické úrodě v loňském roce se urodilo více obilovin

13.08.2019 20:10

„Sklizně obilovin mají zpoždění. Úrodu mezitím začali pojídat hraboši. Přesto lze očekávat, že konečné výsledky budou letos příznivější než v loňském roce,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Po tragické úrodě v loňském roce se urodilo více obilovin
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu bude letošní úroda obilovin hojnější než v loňském roce. Základních obilovin bude sklizeno 6 988 tisíc tun, což je méně než dle předchozího odhadu, který dosahoval úrovně 7 019 tisíc tun. V loňském roce však touto dobou bylo odhadováno, že bude sklizeno pouze 6 345 tisíc tun, z čehož je patrné, že úroda v letošním roce by měla být vyšší.

„Letošní úroda by neměla zapříčinit skokové výkyvy v koncových cenách výrobků z obilovin. Nelze však očekávat, že by docházelo ke zlevňování,“ predikuje Štěpán Křeček.

Odhadované meziroční navýšení sklizně obilovin je zapříčiněno především zvýšením průměrného hektarového výnosu o 6,2 procenta. Předchozí odhad počítal se zvýšením průměrného hektarového výnosu o 6,8 procenta. Vzhledem k pomalému průběhu sklizní a problémy s hraboši, kteří začali decimovat úrodu, hrozí, že finální data budou ještě o trochu slabší.

Ve srovnání s pětiletým průměrem, který zahrnuje zemědělsky úspěšné období let 2014 až 2016, je odhad letošní úrody o 4,9 procenta nižší. Letošní rok lze tedy označit za podprůměrný, přesto bude výrazně lepší než loňský rok a neměl by vést k výraznému zdražování výrobků z obilovin.

„Výsledky sklizní obilovin se napříč regiony liší. Díky tržnímu prostředí však nehrozí, že by se ceny výrobků z obilovin v jednotlivých krajích výrazně lišily,“ říká Štěpán Křeček.

Po pšenici ozimé je na českých polích druhou nejrozšířenější plodinou řepka. Té bude letos sklizeno 1 194 tisíc tun, což představuje meziroční pokles o 15,3 procenta. Odhadovaná sklizeň máku by naopak měla být téměř dvojnásobná oproti loňskému roku a podle odhadů dosáhne 25 tisíc tun. Zemědělci zareagovali na nedostatek máku, který se projevil cenovým výkyvem a rozšířili osevní plochy o 34,5 procenta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Martin Červíček: Co takhle namísto přebíjení se „kdo dá víc“, připravit skutečnou důchodovou reformu

12:41 Martin Červíček: Co takhle namísto přebíjení se „kdo dá víc“, připravit skutečnou důchodovou reformu

Komentář na facebookovém profilu k událostem uplynulého týdne.