Štěpán Křeček: Pokladniční poukázky pomáhají v době vysoké inflace

08.03.2023 11:10 | Komentář

Obchodník s cennými papíry BH Securities a.s. umožňuje investovat prostřednictvím nové investiční strategie, která je založena na nákupu pokladničních poukázek. Nová strategie v rámci BHS Asset Managementu nese název CZK Úrokové portfolio a je vhodná především pro konzervativní investory, které trápí znehodnocování úspor kvůli vysoké inflaci.

Štěpán Křeček: Pokladniční poukázky pomáhají v době vysoké inflace
Foto: Archiv Štěpána Křečka
Popisek: Ekonom Štěpán Křeček

V rámci CZK Úrokového portfolia je investováno do bankovních vkladu°, nástrojů peněžního trhu a dluhových cenných papíru° se zbytkovou splatnosti´ do jednoho roku. V drtivé většině případů se jedná o krátkodobé státní dluhopisy, které nazýváme pokladničními poukázkami. Díky tomu CZK Úrokové portfolio představuje investici s nižším rizikem a plánovaným čistým výnosem na úrovni 6,15 procenta v roce 2023.

Výnosy z pokladničních poukázek v rámci CZK Úrokového portfolia nepodléhají srážkové dani, tak jako úrokové výnosy na spořících účtech či termínovaných vkladech v bankách. Jestliže by tedy investor chtěl dosáhnout stejného čistého výnosu pomocí běžných bankovních nástrojů, musel by své vklady úročit sazbou 7,24 procenta. Takto vysoká úroková sazba však na českém trhu není nabízena. Díky tomu se CZK Úrokové portfolio stává jednou z nejvýhodnějších možností, jak s nízkým rizikem zhodnocovat úspory v korunách.

Anketa

Jakou školní známkou hodnotíte prezidentství Miloše Zemana?

20%
59%
6%
7%
8%
hlasovalo: 26126 lidí

„Investoři by si měli uvědomit vliv daní na výši konečné úrokové sazby. Úroky z vkladů v bankách totiž u nás podléhají srážkové dani ve výši 15 procent. Pokud tedy má nějaká banka na svých billboardech reklamu na úročení spořícího účtu se sazbou 6,00 procenta, ve výsledku klientovi připíše čistý úrok pouze 5,10 procenta,“ říká portfolio manažer BHS Kamil Bednář.

Doporučený investiční horizont u CZK Úrokového portfolia je stanoven na 3 až 24 měsíců. V tomto období bude českou ekonomiku s nejvyšší pravděpodobností trápit zvýšená inflace, která znehodnocuje naspořené finanční prostředky. CZK Úrokové portfolio je navrženo tak, aby negativní dopady inflace na úspory investorů z podstatné části vymazalo.

V případě, že se České národní bance podaří krotit inflaci podle současných predikcí, pak CZK Úrokové portfolio začne porážet inflaci již v průběhu roku 2024. Je však třeba upozornit, že jakmile centrální banka začne snižovat úrokové sazby v naší ekonomice, výnosy na pokladničních poukázkách začnou klesat. Podobný efekt nastane i u úročení na spořících účtech či termínovaných vkladech v bankách. Na druhou stranu při poklesu inflace nám k jejímu poražení bude stačit dosahovat nižšího úrokového výnosu.

„Po většinu roku 2023 lze očekávat, že centrální´ banka bude provádět jen minimální změny v nastaveni´ výše úrokových sazeb, výraznější snížení´ úrokových sazeb nastane až v roce 2024. Prvotním cílem centrální´ banky bude snížit inflaci pod velikost základní´ úrokové´ sazby a následněˇ se úroková´ sazba bude držet přibližně jeden procentní bod nad úrovní inflace,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Do CZK Úrokového portfolia lze investovat již od 100 tisíc korun. Investice je možné provádět pouze v korunách tak, aby neexistovalo žádné kurzové riziko. Při správě portfolií nebude využíváno algoritmického obchodování a veškeré operace budou prováděny ručně zkušenými portfolio manažery BHS. Více informací o nové investiční strategii naleznete na webu: https://vicnezterminak.cz/.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mira Třebická: Oběti Jany Černochové

9:02 Mira Třebická: Oběti Jany Černochové

Jana Černochová likviduje lidi, za které se rozhodně nemusí stydět rezort obrany. Jana Černochová li…