Štěpán Křeček: Prognóza MMF o České republice je zavádějící

18.04.2018 15:27

„Podle Mezinárodního měnového fondu je světová ekonomika rozjetá na plné obrátky a letošní rok bude jedním z nejlepších za celou dekádu. Při prezentaci těchto dat se však zapomíná na skutečnost, že současný ekonomický růst je financován na dluh a svět stojí nad propastí obchodních válek, říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Prognóza MMF o České republice je zavádějící
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

Mezinárodní měnový fond zlepšil odhad růstu české ekonomiky pro letošní rok na 3,5 procenta. Podle prognózy však česká ekonomika bude zaostávat za světovou, která by měla růst o 3,9 procenta. Zveřejněné odhady MMF potvrzují, že globální ekonomice se mimořádně daří a lidstvo zažívá nejrychlejší ekonomický růst od roku 2011.

„Prognózy Mezinárodního měnového fondu často neodpovídají vývoji České republiky. Minulý rok MMF podstřelilo tempo hospodářského růstu naší ekonomiky. Tentokrát jsou zas zveřejněna rozporuplná data o nezaměstnanosti,“ upozorňuje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Data, která publikoval Mezinárodní měnový fond pro českou ekonomiku jsou sporná. MMF předpovídá, že by v České republice měla v letošním roce vzrůst nezaměstnanost na 3,0 procenta. Příští rok by se pak nezaměstnanost měla vyšplhat až na 3,2 procenta. To je však v rozporu s prognózami Ministerstva financí ČR i České národní banky. Též reálná data z Úřadu práce ČR napovídají, že nezaměstnanost by se měla spíše snižovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan David: Brusel chce, aby Řekové předali Turecku část ložisek ropy a plynu u svých ostrovů

9:10 Ivan David: Brusel chce, aby Řekové předali Turecku část ložisek ropy a plynu u svých ostrovů

Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a místopředseda Evropské komise J…