Štěpán Křeček: Raiffeisenbank má zájem o Monetu

04.07.2018 10:51

V případě spojení Raiffeisenbank a Monety by na českém trhu vznikla nová banka, která počtem svých klientů bude srovnatelná s Komerční bankou.

Štěpán Křeček: Raiffeisenbank má zájem o Monetu
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

„Výraznou proměnu bankovního trhu však na základě tohoto spojení nelze očekávat. Výhodnější služby pro koncové klienty přináší spíše menší banky,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Na českém bankovním trhu může dojít k výrazné proměně vlastnických struktur. Raiffeisenbank, která je podle bilanční sumy pátou největší bankou v České republice, uvažuje o koupi Monety. Akcionářská struktura Monety je značně specifická, protože největší akcionář Chase Nominees Limited vlastní pouze 18,4 procenta akcií. Podíly dalších pěti největších akcionářů dávají dohromady jen 23,3 procenta akcií a zbývající akcionáři mají značně roztříštěnou strukturu.

Kdyby se Raiffeisenbank skutečně rozhodla koupit Monetu, musela by skupovat akcie od velkého množství malých akcionářů. Takový záměr by zřejmě vyvolal reakci trhu a cena akcií by začala růst. Dokonce již dnes krátce po zveřejnění prvních spekulací o koupi Monety zareagovaly akcie růstem ceny o více než procento své původní hodnoty.

Moneta má přibližně 1 034 000 klientů a celkovou bilanční sumu o velikosti 185 miliard korun. Cena akcií společnosti se aktuálně pohybuje kolem úrovně 78,5 koruny, což odpovídá situaci po výplatě dividendy.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice za vytvoření úseků "chyť a pusť" na pstruhových revírech

15:49 Petice za vytvoření úseků "chyť a pusť" na pstruhových revírech

Tato petice by měla být počátečním bodem pro jednání s Moravským rybářským svazem.