Štěpán Křeček: V České republice se prodalo 271 600 nových automobilů

17.01.2018 15:40

„Prodej nových vozů se zvyšuje v ekonomicky příznivých časech, kdy lidem rostou mzdy a mohou si dovolit nákup dražších statků,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: V České republice se prodalo 271 600 nových automobilů
Foto: archiv Štěpána Křečka
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities

„Automobilový průmysl patří do cyklických odvětví, která prohlubují krizi v případě, že se ekonomice přestane dařit. Z tohoto důvodu je velmi problematické, že český průmysl je silně závislý na výrobě aut,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Dnes zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) údaje o prodeji za minulý rok. Automobilovému průmyslu se v Evropské unii dařilo. Poptávka po nových osobních automobilech vzrostla o 3,4 %. Poprvé od roku 2007 bylo zaregistrováno více než 15 miliónů nových vozů. Kromě Spojeného království, kde poptávka po nových automobilech klesla o -5,7 %, se dařilo všem klíčovým trhům. V Itálii vzrostl počet registrací o 7,9 %, ve Španělsku o 7,7 %, ve Francii o 4,7 % a v Německu o 2,7 %. Dařilo se i prodeji v České republice, kde bylo prodáno 271 595 nových osobních automobilů, což je oproti minulému roku nárůst o 4,6 %.

Automobilový průmysl se na průmyslové výrobě v České republice podílí jednou čtvrtinou. Jakékoliv problémy v tomto odvětví znamenají těžkou ránu pro celou tuzemskou ekonomiku. Obrovská zranitelnost českého hospodářství se projevila v době ekonomické recese. Od té doby se však tuzemský průmysl nepřeorientoval na více odvětví a enormní závislost na poptávce po automobilech přetrvává.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

František Kašpárek: Odvaha

18:02 František Kašpárek: Odvaha

Odvaha bývala ctností. V této souvislosti se nabízí otázka: Nechal by si Vladimír Putin skutečně pos…