Štěpán Křeček: Změny v důchodech zatíží výdajovou stranu státního rozpočtu

27.02.2018 15:34

„Česká republika má jedny z nejvyšších odvodů na sociální zabezpečení v rámci celé Evropské unie. V případě, že budeme navyšovat výplatu důchodů, nezbyde již prostor pro snižování odvodů,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Změny v důchodech zatíží výdajovou stranu státního rozpočtu
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

Změny v důchodech, které dnes schválila vláda, vyjdou státní rozpočet na 14,5 miliard korun. Za současné ekonomické situace, která je doprovázena nízkou nezaměstnaností, nebude problém dodatečné výdaje hradit z prostředků státního rozpočtu. V případě, že se však začne zhoršovat situace na trhu práce a bude ubývat plátců pojistného, povedou navrhované změny k navyšování schodku státního rozpočtu. Z tohoto důvodu je vhodné diskutovat o možnosti vyčlenění důchodového systému mimo státní rozpočet podobně jako u systému veřejného zdravotního pojištění.

„V minulém roce bylo na důchodech vyplaceno 414,4 miliard korun. Výplata důchodů je tak suverénně největší položkou státního rozpočtu. Další navyšování důchodů je za současné hospodářské situace možné. Je však nutné si uvědomit, že v budoucnu se naše ekonomika může zadrhnout,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Navyšování výdajů na důchody zmírní napětí ve společnosti. Mnozí senioři dnes mají pocit, že příznivá hospodářská situace České republiky se jich netýká. Díky navýšení důchodů se i nejstarší generace dočká výhod plynoucích z hospodářského růstu. Při zvyšování důchodů se však nesmí opominout aspekt výše odvodů na sociální zabezpečení. Dnes má Česká republika jedny z nejvyšších odvodů v rámci Evropské unie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Rakousko zostřuje opatření proti koronaviru

7:33 Richard Seemann: Rakousko zostřuje opatření proti koronaviru

Na mimořádné tiskové konferenci rakouské spolkové vlády její kancléř Sebastian Kurz oznámil že od p…