Svatopluk Otava: Protektorátní Nejvyšší soud navazuje na své „nejskvělejší“ tradice

08.06.2016 11:30 | Zprávy

Nikoli bezdůvodně si budova někdejšího Nejvyššího soudu Protektorátu Böhmen und Mähren na Malinovského náměstí v Brně hýčká pamětní desku soudců zabitých při bombardování Brna v roce 1944. Za Druhé světové války položili takto čačtí juristé své životy za Evropu Adolfa Hitlera, takže současný Nejvyšší soud má na co navazovat. A činí se.

Svatopluk Otava: Protektorátní Nejvyšší soud navazuje na své „nejskvělejší“ tradice
Foto: Nejvyšší soud ČR
Popisek: Nejvyšší soud ČR, logo

Dnešní pohrobci Hitlerovy Evropy jsou zase u moci, a jak se ukazuje, Nejvyšší soud vedený totalitním praktikem a kariérním komunistou JUDr. Šámalem produkuje typické judikáty na zakázku jediné vládnoucí strany (ČSSD) docela v duchu těch tradic. KSČ nebo ČSSD – vždyť jde jen o písmena. Nevinná písmenka, jako třeba když napíšete NSDAP. No, není to jedno?

Fialová kosa ostrá – česká cosa nostra

Zcela voluntaristický výklad „práva“ pan současný předseda dokonce vyučoval s kolegou Kinclem i na populární Právnické fakultě Plzeňské univerzity, kde si politický či policejní kariérista opatřil titul v řádu měsíců. Jestlipak někdo ze strážců „spravedlnosti“ odklepl doktorát třeba věčnému parlamentnímu dítěti Marku Bendovi?

Ale neodbočujme. Unikátní zdůvodnění, kdy se usvědčený a pravomocně odsouzený dlužník (ČSSD) zbavuje povinnosti podrobit se rozsudku, bere dech. Prý: „Mohl by utrpět újmu…“, míněno tím deponování dluhu ve švýcarské bance. A co kdyby pak tentýž soudní kabaret  zcela zvrátil verdikt a protektorátní bruselští socani potom měli administrativní starost, jak dostat peníze zpátky?

Tak předně – důsledkem soudních procesů obvykle bývá, že ten, kdo prohraje, nutně jakousi „újmu“ utrpí. Protože kradl, podváděl nebo vraždil, tak se „újma“ tak nějak předpokládá. Juristické novum, které však v tomto případě vyprodukoval Nejvyšší soud vychází z překvapivého, zcela nového precedentu. „Jsme přece vládní strana a takto (dle práva) se s námi zacházet nebude.“ Jinak vykladačský záchvat paragrafové džungle odůvodnit nelze.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Já tomu vašemu komentáři úplně nerozumím

Píšete v něm, že Ukrajinci v zástupné válce USA proti Rusku obětovali statisíce mužů a ztratili budoucnost země. Myslíte, že Ukrajinci měli nějak na výběr, když je Rusko napadlo? Co jiného mohou dělat, než se bránit? Neztratili by budoucnost země, právě, kdyby se nebránili? A ještě, co bychom teda p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Naše lehkovážnost se nám vymstí

15:16 Ivo Strejček: Naše lehkovážnost se nám vymstí

Od 1. července 2025 převzalo po Polsku předsednickou roli Evropské unii Dánsko. Platí-li (a to platí…