Rovněž se zvedla výše pokut, které jsou inspektoři práce oprávněni udělit – minimální částka činí 250 tisíc korun. Tedy v případě, že se kontrolorovi podaří tento nelegální způsob podnikaní prokázat.
Pokud se podnikatel bude bránit soudní cestou, zatíží se tím již tak dost zahlcená justice a není vůbec jisté, kolik z těchto případů se podaří státu vyhrát, aby udělená pokuta mohla putovat do státního rozpočtu.
Na tomto místě stojí za to se zamyslet, proč švarcsystém vůbec vznikl a co vede k jeho nové renesanci. Firmám se jedná o snahu snížit pojistné odvody, které u každého legálního zaměstnance činí více než třetinu jeho hrubého příjmu, tedy 34 procent. 9 procent na zdravotní pojištění a 25 na sociální a důchodové pojištění. Naproti tomu si živnostník může započítat řadu nákladů, kterými svůj odvod podstatně sníží a do státní pokladny dodá mnohem méně. Málo již se uvažuje o tom, že díky tomu po svém odchodu do důchodu bude také z průběžného důchodového systému čerpat daleko méně. Inu, stát potřebuje peníze nyní a budoucnost ho zase až tak nezajímá. Co je příčinou tak vysokého odvodu? Snaha alespoň ještě nějaký čas udržet při životě průběžný důchodový systém, který se rok od roku propadá stále více, a tento trend lze spatřovat i do budoucna.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz