Svetozár Plesník: IV. Fórum vězeňské reformy v Kazachstánu

30.04.2018 21:35

V Almatě se uskutečnilo IV. Fórum vězeňské reformy a setkání evropských bojovníků za lidská práva s údajnými politickými vězni v Republice Kazachstán. Uvedené Fórum organizovalo Ministerstvo zahraničních věcí Republiky Kazachstán. Uskutečnilo se v objektu Ministerstva vnitra a následně v prostorách vyšetřovací vazby v Almatě.

Svetozár Plesník: IV. Fórum vězeňské reformy v Kazachstánu
Foto: JUDr. Svetozár Plesník
Popisek: Kazachstán
reklama

Na organizaci fóra se dále podílelo Ministerstvo vnitra, generální prokuratura a vyšetřovací orgány Republiky Kazachstán.

Podnět k setkání dali Italský politolog a prezident italské ligy na ochranu lidských práv Antonio Stanga a bývalý starosta města Varšavy a poslanec polského Sejmu Marcin Swiecicki.

Jednání fóra se zúčastnili dvě zástupkyně parlamentu Rumunska, dva zástupci Senátu Republiky Kazachstán, jeden nestranný britský novinář a zástupci tisku z Itálie, Španělska, Ukrajiny, České republiky.

Náměstek ministra zahraničních věcí Roman Vassilenko informoval přítomné o demokratizaci vězenství a zdůraznil, že každý stát si musí chránit svůj systém před kriminalitou všeho druhu.

Náměstek ministra vnitra Rashid Zhakupov informoval o činnosti vězenství a jeho reformě. Vězenství v Republice Kazachstán se řídí deklarací práv občanů. a dodržování práv vězňů se pravidelně kontroluje.

Sergej Perov - vedoucí oddělení protikorupčního úřadu informoval o fungování vězenství z hlediska vyšetřování trestné činnosti, kontrole dodržování práv vězňů a lékařské péči.

Erlik Kenenbayev - zástupce generálního prokurátora hovořil o úkolech generální prokuratury, zvyšování kvality a humanizace vězenství. Dále informoval o redukci odsouzených formou prevence (GP začala v dubnu 2017 realizovat dvouletý projekt podle vzoru SRN nazvaný „Ke společnosti bez týrání“ (Towards a society without torture) a modernizaci fungování vězenství.