Tak která ze světových měn letos padne? Přečtěte si první část obsáhlé analýzy mezinárodního experta

06.01.2015 18:21 | Zprávy

ANALÝZA Problematika ovlivňování politiky jednotlivých zemí prostřednictvím jejich dluhů nebo pohyby na trhu se zlatem. To jsou hlavní témata aktuálního zamyšlení z pera analytika a pedagoga Jana Campbella, které sepsal pro ParlamentníListy.cz. Campbell nabízí podrobný vzhled do těchto otázek s přihlédnutím k současnému geopolitickému vývoji ve světě.

Tak která ze světových měn letos padne? Přečtěte si první část obsáhlé analýzy mezinárodního experta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Campbell v úvodu své analýzy nabízí detailní pohled na problematiku důležitých světových měn. Upozorňuje na to, že existují tři druhy kapitálu, tedy fyzický, peněžní a dluhový. Přičemž dluhový kapitál je na tom nejlépe v období krizí, neboť fyzický a peněžní je možné zničit inflací, konfiskací, anebo v důsledku převratů či válek. Analytik ve svém textu rozebírá tři světové měny: ruský rubl, čínský jüan a britskou libru.

Zmiňovaný dluhový kapitál, jak Campbell připomíná, může hrát důležitou roli v geopolitice, neboť s ním lze obchodovat a tím prakticky ovlivňovat politiku dlužníka, který tak není suverénní ve svých rozhodnutích a může být odkázán na vůli věřitele. Nejde pochopitelně pouze o jednotlivce, ale především o státy nebo dokonce velmoci.

Významnou část svého analytického materiálu věnoval Jan Campbell zlatu, kolem kterého se poslední dobou rozproudila značná debata díky krizi ekonomiky v Rusku. Realita na trhu se zlatem je podle Campbella zřejmě taková, že se státy jako Německo, Rakousko a další snaží vracet zlaté zásoby vracet do svých zemí. Zajímavé prý je, že při studiu dostupných materiálů ohledně pohybů zlata není k nalezení ani jediná informace o ztraceném zlatě z bank v Kyjevě a Oděse na Ukrajině.

Celý text Jana Campbella:

Především nepředvídatelnost počasí ovlivnila můj vstup do nového kalendářního roku 2015, ke kterému jsem se vyjádřil ke konci roku jak v PL, tak i v Teplickém kurýru (na Silvestra). Dostal jsem tak možnost se povrchně seznámit s některými reakcemi čtenářů v ČR i v zahraničí na téma rublu, zlata a rozhodnutí čínské CFETS (China Foreign Exchange Trade System). Výsledkem této letmé známosti s reakcemi čtenářů je mé rozhodnutí nabídnout k vlastní prověrce několik méně známých skutečností, které hrají a budou hrát i v roce 2015 neviditelnou, ale citelnou roli, jež bude podporovat konspirační teorie u těch, kteří vědí málo, nebo nic, a přípravu těch, kdo ví více a budou si umět představit ještě více z toho mála veřejnosti dostupného.

Pro začátek nabízím seznámení se všemi platnými bankovkami Velké Británie. Je to důležité, protože se zájemci nabízí prověrka schopnosti pozorovat a rozlišovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Campbell

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

12:26 Jiří Paroubek: Dezorganizace dopravy v Praze

Život pražského občana, zj. Prahy 5, bude významně ztrpčován v létě uzavírkami některých klíčových k…