Vlastně cosi probublávalo už nějakou dobu. Zatímco saúdský král Salmán na počátku října jednal s Vladimirem Putinem v Moskvě, jeho bezpečnostní síly po desítkách zatýkaly nepohodlné „disidenty“, kteří na sociálních sítích „podněcovali veřejné mínění“. Ve vězení skončila i řada novinářů, kleriků i intelektuálů, kteří si za nedostatečné patolízalství vůči trůnu vysloužili nálepku „kritiků“. Obyčejní občané byli vyzváni, aby na sebe navzájem donášeli, prorežimní duchovní fatwou zakázali v Saúdské Arábii jakékoli protesty a palácový propagandista Džamal Kašúggí zcela vážně vysvětlil: „My Saúdové posloucháme příkazy a plníme je. Stát řídí a vydává příkazy a my je následujeme a jsme vždy loajální vůči vládě, kterou podporujeme.“ Podpořil i zákaz protestních akcí: „Naše království je modelem úspěchu. Potřebuje reformy, ne revoluce.“
Represe bývají výrazem obav a ty jsou v případě saúdské vládnoucí kliky zcela na místě. Král Salmán ani jeho syn, korunní princ a faktický vádce Muhamad bin Salmán (MbS) nemají žádnou sociální základnu a jakýkoli otřes – třebas i jen informace o superluxusní panovníkově dovolené za 100 milionů dolarů -- může nastartovat otevřené protesty.
Přesto, nebo právě proto, o měsíc později už vladař a jeho syn zacílili mnohem výš.
Od okamžiku, kdy bylo o víkendu oznámeno ustavení nového „výboru pro boj s korupcí“ v čele s MbS, uplynulo jen pár hodin, než policie začala – znovu po desítkách – zatýkat různé prince, ministry a další významné osoby, včetně třebas šestého nejbohatšího muže planety, prince Al Valída bin Talála. Bezpečnostní složky dohlédly na to, aby z letiště v Džiddě neodstartovala žádná soukromá letadla a vysoce postavené „terče“ nemohly uprchnout ze země. Uzavřením jedné z největších saúdských cestovních agentur Al Tayyar Travel, jejíž majitelé rovněž skončili v rukou policie, se výrazně ztížila možnost překročení hranic. Jedním z mála, komu se povedlo uprchnout, byl princ Mansúr, zástupce guvernéra provincie Asír, ale jeho vrtulník zanedlouho „spadl“ v oblasti u jemenských hranic. A další princ, Abdal Azíz, prý zahynul v přestřelce s bezpečnostními orgány, když se vzpíral zatčení… Výstražná zpráva pro všechny nespokojené.
Bez rukavic
Nový protikorupční výbor je v rámci „aktivní reformní agendy“ vybavený drakonickými pravomocemi, stojí mimo „zákony, regulace, instrukce a nařízení“ a jeho úkolem je vyhledávat „zločiny, přestupky, osoby a entity zapojené do veřejné korupce“. A princ MbS má pravomoc vydávat „zatykače, zakazovat cesty do zahraničí, odhalovat a zmrazovat účty a portfolia, sledovat toky peněz a přijímat preventivní opatření“…

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: PV
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze
Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…