Tereza Spencerová: Co to ten Trump vyzradil Rusům o Daeši? Tedy pokud vůbec…

16. 5. 2017 10:30

Jsou toho plná i česká média – Donald Trump prý Rusům prozradil cosi tajného o Islámském státu. Co se tedy vlastně stalo?

Tereza Spencerová: Co to ten Trump vyzradil Rusům o Daeši? Tedy pokud vůbec…
Foto: Facebook D. Trump
Popisek: Donald Trump

Před pár dny se objevily zprávy, podle nichž chce americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost zakázat laptopy a tablety na leteckých linkách z Evropské unie směřujících do Spojených států, a to kvůli údajnému chystanému teroristickému útoku Daeše. Právě to mělo být minulý týden i jedním z témat Trumpovy diskuse s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Samo o sobě není ono téma ničím novým, protože spekulace o bombách v počítačích jsou tu už několik měsíců a USA spolu s Británií zakázaly elektronické přístroje na palubách svých letadel mířících z Blízkého východu už letos v březnu. Novinkou je vlastně jen rozšíření zákazu na destinace ze zemí Evropské unie, o čemž chce nyní Brusel s Washingtonem jednat.     

A za této situace někteří „současní i bývalí“ američtí činitelé tvrdí, že Trump Lavrovovi vyzradil „top secret“ informátora, který údaje o chystaných teroristických útocích Daeše Spojeným státům předal. Trump prý uvedl, že tato zpravodajská informace pochází od zdroje v určitém městě ovládaném Daešem – zveřejněné zprávy sice město neuvádějí, ale někteří „současní i bývalí“ činitelé mají za to, že pokud by Rusové chtěli, budou nyní s to si dotyčný zdroj identifikovat.

Rusko bojuje proti Daeši stejně jako Spojené státy a nelze tedy předpokládat, že by tuto nově získanou informaci předalo zrovna Islámskému státu, ale spekulace amerických médií, které dál „jedou“ na protiruské vlně, počítají s tím, že by právě onen vzácný zpravodajský zdroj mohl jednou, v budoucnu, poskytnout i nějakou vhodnou informaci proti Asadovu režimu, a právě proto ho Rusové budou chtít „zaříznout“.

Bílý dům odmítá, že by k nějakému prozrazení čehokoli vůbec došlo, s tím, že Rusům byly o medializovaných údajných přípravách teroristických útoků předány informace, které už byly beztak „veřejně dostupné“. Zdroje z řad „bývalých a současných“ činitelů nicméně mluví o „šokujícím“ odhalení a dalekosáhlých důsledcích pro americkou národní bezpečnost – tak dalekosáhlých, že je nikdo ani není s to nějak konkretizovat. A k tomu Trumpovi vyčítají, že „neměl povolení“ sdílet podobné informace, byť i sám ostrý Trumpův kritik John McCain, šéf senátního výboru pro ozbrojené síly, připouští, že prezident coby vrchní velitel ozbrojených sil, takovou pravomoc ve skutečnosti má.

Čili, není známo, co vlastně Trump Lavrovovi řekl, není zřejmé, proč spekulovat, jak Rusko naloží s informací, kterou možná vůbec nedostalo, nejasné jsou i dalekosáhlé důsledky tohoto „šokujícího vyzrazení“, na které měl – pokud k němu tedy vůbec došlo – Trump legální právo, a není jasné ani to, proč Rusko odmítá celou aféru komentovat – nezájem nebo snad už jen pocit marnosti?

Ale za to je o čem psát. 

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Černý mrak nad Auschwitz-Birkenau

21:37 Přemysl Votava: Černý mrak nad Auschwitz-Birkenau

Kráčíme Prahou a jen malé mosazné kostky v chodníku, nám připomínají naše židovské spoluobčany. Za n…