Tereza Spencerová: O válečné rosničce a „hladomoru“ ve Východní Ghútě

03.12.2017 15:40 | Zprávy

Večer ve zdejších zprávách jsem zahlédla předpověď počasí. Nebo se mi to alespoň tak jevilo. Rosnička před velkou mapou, na ní města a jakési body, ona na ně nonšalantně ukazuje, zatímco snad mezi nimi létají jiskry nebo rovnou blesky.

Tereza Spencerová: O válečné rosničce a „hladomoru“ ve Východní Ghútě
Foto: Hans Štembera
Popisek: V ulicích Damašku

Vteřinu dvě mi trvalo poznání, že to není počasí a slečna není rosnička. A že podivné symboly jsou kalašnikovy a že blesky, které mezi nimi létají, vymezují oblasti bojů. Hodně to blýskalo třeba u džihádem ovládané provincie Idlíb na severozápadě Sýrie, kde se mezi sebou melou o ideologickou „správnost“ a především ekonomickou a jinou nadvládu Al Kajda s Ahrár aš Šám a hrdlořezy ze skupiny Núr Addín Zanakí, přičemž k nim syrská armáda ze severu provincie Hamá ještě ke zmasakrování „přistrkala“ oddíly Daeše. Nevím, jaká je přesnost podobných předpovědí ve srovnání s počasím, ale vzhledem k tomu, že hlavní – mimochodem, saúdský – ideolog syrského džihádu marně lomí rukama nad „bratrovražednými“ boji, předpokládám, že ta „rosnička“ svou relaci zakončila popisem „fronty zvýšeného tlaku“ u Idlíbu, na který se už syrská armáda se svými spojenci chystá zaútočit, a čímsi jako optimistickým „Vězte, bude líp.“

Ono už to platí pro většinu „funkční“, tedy západní Sýrie, v níž je koncentrována drtivá většina měst a obyvatelstva. I když třeba v tzv. Východní Ghútě, zemědělské oblasti u Damašku, je situace dál napjatá. Zatímco před čtyřmi lety, kdy se o Damašek opravdu reálně bojovalo, všude kolem se ozývaly výbuchy a okenní tabulky neustále řinčely pod tlakem vzduchových vln z nesčetných explozí, v průběhu doby – a především po ruském vstupu do syrské války – se situace zklidnila až do té míry, že loni člověk ani neměl v Damašku pocit, že by tady někde kolem měla být nějaká válka. Od loňského osvobození východního Aleppa a následně od doby, kdy Daeš na východě Sýrie ztratil své poslední bašty v Rakká, Dejrizoru, Majadínu a dalších městech, se ale situace znovu radikálně změnila.

Ve Východní Ghútě celé roky operuje Islámská armáda džihádistického „rodinného klanu“ Allúšů, která neustále ostřelovala hlavní město z granátometů a k přežití využívala systému podzemních chodeb a tunelů – proto jim místní říkají „krysy“ -- pod kdysi historickou a dnes už zcela zničenou damašskou čtvrtí Džóbar. Na každý jejich útok syrské letectvo nebo dělostřelectvo reagovalo protiúderem, až z Džóbaru prakticky nic nezbylo, aniž by byl ovšem problém džihádu v Damašku vyřešen. A je otázkou, co zmohou nově dislokované raketomety…

Je třeba připomenout, že zakladatel „armády“ a dnes už nebožtík Zahrán Allúš často jezdíval do Istanbulu ke konzultacím s americkými činiteli, poskytoval tam hodně otevřené rozhovory americkým médiím a USA vždy důsledně odmítaly zařadit Islámskou armádu na seznam teroristických skupin nebo alespoň na půdě OSN odsoudit jejich útoky na civilisty v Damašku. A v posledních týdnech se vedle allúšovců u Damašku zjevili i ozbrojenci ze syrské frančízy Al Kajdy a dalších teroristických organizací, nabírají a cvičí nové džihádisty, snaží se podnikat ofenzívy proti městu, najednou ke granátometům přibyly i rakety, takže kromě zabíjení lidí v přilehlém damašském starém městě už byli s to zabíjet po desítkách lidí denně kdekoli po celém Damašku. A k tomu teď vyzývají „své“ Spojené státy, aby si přímo u syrské metropole zřídily leteckou základnu a chránily džihád před neodvratným koncem…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Volby

9:44 Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Volby

Glosa k situaci v Sociální demokracii.