Tereza Spencerová: Saúdové se vysmívají světu… mají na to

13.08.2018 14:46

Když Západ mluví o „diktátorských režimech“, které potlačují lidská práva, svobodu projevu a další nepostradatelné atributy „západních hodnot“, mluví v zásadě jen o režimech, které si nemohou dovolit (nebo nechtějí, samozřejmě) platit výpalné „vůdcům svobodného světa“.

Tereza Spencerová: Saúdové se vysmívají světu… mají na to
Foto: commons.wikimedia.org
Popisek: Muhammad bin Salmán

Kanadská ministryně vyzvala k propuštění dvou vězněných saúdských feministek a Rijád jako by explodoval vztekem. Vypověděl kanadského velvyslance, odvolal z kanadských vysokých škol svých asi 16 tisíc studentů, začal se zbavovat kanadských dluhopisů a investic „bez ohledu na to, co to bude stát“, a bizarně obvinil Kanadu z toho, že je „největším utlačovatelem žen na světě“. Na twitterovém účtu jednoho z členů královského rodu se na krátko dokonce objevil obrázek dopravního letadla mířícího na torontský mrakodrap, přičemž tuto – asi nechtěně upřímnou -- připomínku 11. září provázelo arabské přísloví, podle něhož špatně dopadne každý, kdo strká nos tam, kam nemá…

Kanadu tak prudká reakce očividně zaskočila, a v tichosti už začala hledat pomoc „ze šlamastiky“, nicméně faktem zůstává, že saúdská královská rodina si ze západních „hodnot“ dělá „dobrý den“, neboť má jistotu, že vše přebije svými petrodolary. 

Díky nim dokázala dlouho (mimo jiné i pohrůžkami, že stáhne stovky miliard svých investic) vzdorovat Baracku Obamovi. Byl pod tlakem, aby zveřejnil takřka mytických 28 stran zprávy z vyšetřování teroristických útoků z 11. září, které plně odhalují aktivní saúdský podíl i financování teroristů. A když už zveřejněny nakonec byly, žádný trest pro Saúdy dodnes nenásledoval… Současně se jim daří uplácet si bezpečnou pozici z hlediska lidských práv na půdě OSN, kde je jim už roky umožňováno „vyšetřovat“ své vlastní válečné zločiny v Jemenu. Nejnověji nad nimi „ochranný deštník“ roztáhl Donald Trump, kterého si loni koupili za 400 miliard dolarů ve zbrojních zakázkách a nejspíš i ochotou odkývat mu kdejaký nápad. Je pak už jen ironií dějin, že saúdský hněv na Kanadu dopadá ve chvíli, kdy se potvrdily zprávy z posledních let, že při své agresi proti Jemenu aktivně spolupracují s Al Kajdou. Nebo kdy Saúdové tvrdí, že zmasakrovaný školní autobus plný dětí v jemenské Saadě byl „legitimním vojenským cílem“. Nebo kdy odmítají kanadské „vměšování do svých vnitřních záležitostí“, zatímco sami usilují o svržení různých režimů, od Kataru přes Írán a Jemen až po Sýrii a neváhají věznit předsedu vlády svrchovaného státu, aby ho donutili k rezignaci... Koneckonců, ke všemu důsledně mlčí i nyní „trestaná“ Kanada a dál dodává Saúdům zbraně za miliardy. Mimochodem, pro srovnání: zbrojní kontrakt dosahuje 14,8 miliardy dolarů, kanadská humanitární pomoc bombardovanému Jemenu na hraně humanitární katastrofy činí až dosud 65 milionů…

Skuteční přitom zůstává, že saúdský korunní princ a faktický vládce Muhammad bin Salmán se sice snaží vystupovat jako „liberální reformátor“, ale i kdyby se opravdu snažil, nebude s to extremistickou wahhábistickou ideologii, oficiální náboženství Saúdské Arábie, přelakovat. Tato doktrína je „hlavním zdrojem globálního terorismu“ a řídí se jí nejen Al Kajda, ale i Daeš a další teroristické skupiny. Je to učení, které se vyznačuje rigidností, netolerantností a ochotou okamžitě zabít „nevěřící“, přičemž se tento pojem vztahuje nejen na vyznavače jiných náboženství, ale také na ateisty nebo i na muslimy, kteří se odmítají vracet k praktikování islámu „mečem“.

„Země regionu (Perského zálivu) jsou některé velmi bohaté, ale bez Spojených států už by neexistovaly,“ shrnuje realitu Donald Trump. „Nebyly by tu už minulý týden. Chráníme je. A tak prostě musejí platit za to, co je.“ Jinými slovy, všechny ty neustále skloňované „západní hodnoty“ jsou k volně k mání, jako na trhu. A není to jen problém Trumpa, on tuto realitu nestvořil, jen ji zdědil, akceptoval a přitom se nebál ji otevřeně popsat.

Lze z toho vyvozovat, že když Západ mluví o „diktátorských režimech“, které potlačují lidská práva, svobodu projevu a další nepostradatelné atributy „západních hodnot“, mluví v zásadě jen o režimech, které si nemohou dovolit (nebo nechtějí, samozřejmě) platit výpalné „vůdcům svobodného světa“, ať už v podobě zbrojních kontraktů a jiných obchodů? Třeba pro takový Írán jsou „úplatky“ Americe čímsi nepředstavitelným, a tak je aktuálně největším terčem zastrašování…

Je příznačné, že obrázek s letadlem „útočícím“ na Montreal nechal Kanadu i Twitter „v klidu“, i když tak nepokrytou hrozbu „státního terorismu“ v podání někoho jiného by provázel nejen skandál, ale i právní kroky. Nebo alespoň zrušení twitterového účtu. Mlčením reagovalo i americko-saúdské „antiteroristické centrum“, které bylo zřízeno v Saúdské Arábii.

Je přitom vcelku jasné, proč si Saúdové pro svůj „hněv“ vybrali zrovna Kanadu: účetní škody budou zanedbatelné. Kanada saúdskou ropou pokrývá jen asi 10 procent své spotřeby a s výjimkou velkého zbrojního kontraktu nejsou obchodní vztahy mezi oběma zeměmi nijak významné. Saúdové do kanadského byznysu od roku 2006 investovali jen asi šest miliard dolarů, Kanada letos do Saúdské Arábie vyvezla zboží a služby za miliardu a dovezla za půldruhé miliardy.

„Je jasné, že korunní princ využívá Kanadu k tomu, aby vyslal zbytku světa vzkaz, že pokud někdo bude chtít dělat se Saúdy obchody, musí mlčet o lidských právech,“ vysvětlují experti, podle nichž je korunní princ „opilý mocí, arogantní a trpí silnou dávkou mladické naivity a věří, že má Donalda Trumpa v kapse, a tak si může dělat, co chce.“

V každém případě mu to ale vychází, neboť za peníze lze očividně koupit kohokoli a cokoli. Včetně lídrů „svobodného světa“. Nebo třebas klidu pro další zabíjení v Jemenu. Není bez zajímavosti, že poslední odhad obětí saúdské agrese pochází ze srpna 2016 a hovoří o 10 tisících obětech. Od té doby Saúdové se svými spojenci, včetně Spojených států a Al Kajdy, zabíjejí samozřejmě dál, ale „počítadlo“ se jaksi „zaseklo“. Mlčí nejen západní politici, ale i neziskové organizace, které jsou jinak tak aktivní například při „propočítávání“ obětí války v Sýrii. V Jemenu přitom nejde jen o oběti bombardování nebo konfliktu obecně, neboť saúdská námořní blokáda jemenských přístavů už dlouho bránila tomu, aby se do země dostaly léky včetně životně důležitého inzulínu…

Tož tak…

Tereza Spencerová

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.