Tereza Spencerová: Saúdové vyhráli bitvu o Aden, ale co válka o Jemen?

20.08.2015 16:08 | Zprávy

Chybami se možná učí člověk, pro státy – přinejmenším ty Spojené a jejich spojence – to ale zdá se neplatí.

Tereza Spencerová: Saúdové vyhráli bitvu o Aden, ale co válka o Jemen?
Foto: Youtube.com
Popisek: Tereza Spencerová

Teorie o drtivé vojenské převaze, která postačí k tomu, aby se nějaký stát probombardoval k ovládnutí a následné stabilizaci státu jiného, se v posledních letech – na příkladech amerických/západních agresí do Afghánistánu, Iráku, Libye nebo zprostředkovaně i do Sýrie – zcela jasně ukázala být mylnou. Nově nyní tuto chybu s plným nasazením – a zároveň v plné nahotě – opakuje Saúdská Arábie v Jemenu, a to i přesto, že měla exkluzivitu sledovat marnost amerických agresí takříkajíc z první řady. Zdá se přitom, že si Saúdové ukousli příliš velké sousto: agresi proti Jemenu považují za přímý vlivový střet s šíitským Íránem, a tak se do něj pokládají naplno; k tomu ale navíc s týmž soupeřem vedou nepřímé konflikty v Sýrii, Libanonu, Iráku nebo prostřednictvím USA, přičemž ale nelze zapomínat, že čelí i vnitřní hrozbě v podobě Islámského státu, Al Kajdy nebo nespokojených šíitů.

Čistě teoreticky mají Saúdové pro agresi do Jemenu uchopitelný důvod: takřka nikým neřízený a superchudý stát na jižních hranicích byl baštou šíitských rebelů z hnutí Ansaralláh, své základny tam mají Al Kajda, v poslední době se ke slovu hlásili jihojemenští separatisté a v neposlední řadě byl Jemen vždy takřka vzorovým velkým černým trhem se zbraněmi a drogami. A k tomu navíc platí, že Jemen je (hned po USA) na druhém místě ve světě s největším počtem zbraní mezi obyvatelstvem – to je významný faktor s ohledem na to, že v Jemenu žije asi 27 milionů lidí, tedy jen o pět milionů méně než v Saúdské Arábii. To vše jednotlivě, natož dohromady, mohlo snadno podkopat saúdské vize na regionální dominanci a jakous takous stabilitu regionu (podle Rijádu).

Spojené státy, ve snaze uchovat si na saúdském královském dvoře svůj vliv i po jaderné dohodě s Íránem, brání Saúdy před OSN a jejich agresi do Jemenu plně podporují: posílají do oblasti další vojenské „poradce“, munici i letadla pro tankování ve vzduchu, aby bombardování Jemenu bylo co nejhladší. Pentagon přitom přiznává, že „poradci“ pomáhají s výběrem cílů k bombardování, což je s ohledem na tisíce civilních obětí leteckých útoků důležité konstatování (tím spíš v době, kdy Amnesty International začíná mluvit o páchání válečných zločinů). Nicméně Pentagon trvá na tom, že za jakékoli konkrétní nálety v Jemenu „není odpovědný“, což asi znamená, že i když dodává bomby i létající tankery a vybírá cíle k útokům, mrtví civilisté s tím jaksi vůbec nesouvisejí. (The Intercept zveřejnil působivou fotoesej důsledků agrese).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Tvrdíte, že je třeba vychovat, vycvičit a vyzbrojit obranyschopné a ochotné obyvatelstvo

Jak toho chcete docílit? Měla by být podle vás opět povinná povinná vojna? Nebo jak chcete motivovat lidi, aby vstupovali do armády nebo do aktivních záloh? A k tomu vyzbrojování, to přeci vláda dělá a vy ji za to kritizujete a s navyšováním výdajů na obranu nesouhlasíte, takže neprotiřečíte si teď?...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Děravá paměť národa

15:57 Jiří Weigl: Děravá paměť národa

Denní glosa Jiřího Weigla