Tereza Spencerová: Slepé „vize“ a ponurá saúdská budoucnost

25.05.2016 20:15 | Zprávy

I kdyby princ Muhammad myslel své reformy zastaralé saúdské státní mašinérie upřímně, jsou výsledkem spíše přání než myšlenky, a navíc proti nim stojí realita současného světa.

Tereza Spencerová: Slepé „vize“ a ponurá saúdská budoucnost
Foto: pixabay.com
Popisek: Saúdská Arábie

O sociálně výbušné bídě občanů superbohaté a tajnůstkářské Saúdské Arábie se mluví už dlouho a stejně dlouho se táhnou i nejrůznější nápady členů královské rodiny, jak svoji lidskoprávní hororovou šou udržet nad hladinou. Už letos v lednu se například zrodila idea znárodnit a v jednu z hlavních exportních komodit proměnit produkci misváku, větvičky salvadory perské, s níž si podle koránu čistil zuby prorok Muhammad, a s níž by si nyní, přinejmenším podle představ královských ekonomů, měli zajišťovat orální hygienu všichni muslimové světa. To vše je v souladu s přesvědčením mladého „zastupujícího korunního prince“ Muhammada bin Salmána, stále ještě považovaného za budoucího krále, který několik posledních měsíců zdůrazňuje, že království musí vedle prodeje ropy najít i jiné finanční zdroje. Nedávno proto předestřel, co dělat pro případ, že ropné zdroje jednou dojdou nebo že ropu už nikdo nebude potřebovat. Svůj ambiciózní plán nazval „Vize 2030“, prošpikoval ho pojmy jako „transparentnost“ nebo „posílení role žen ve společnosti“ a opřel ho o prodej necelých pěti procent akcií státního (tedy fakticky rodinného) ropného gigantu Saudi Aramco. Získal by tím prý až dva biliony dolarů, které by vložil do největšího vládního investičního fondu na světě, a jeho zisky by pak poskytovaly alternativu příjmům z ropy, jejíž cena – a to především kvůli neuchopitelné saúdské těžební politice – dlouhodobě klesá. K tomu má mentálně středověký Rijád, který nechává běžně stínat hlavy přímo na náměstích před nákupními centry, v plánu začít vydělávat na cestovním ruchu a zkusmo a „selektivně“ vydávat (dosud vůbec neudělovaná) turistická víza. To zřejmě souvisí se snahou navýšit zisky z pravidelných poutí do Mekky, kam ročně míří kolem dvou milionů muslimů, ale cílem do roku 2020 je navýšit jejich počty na 2,7 milionu.

Pokud nějací „reformátoři“ očekávali souběžné skutečné změny sociální sféry, jako například umožnit ženám řídit auto nebo povolit v království kina, nedočkali se. Princ sice určitou naději nabízel: „Máme za to, že ženy mají v islámu práva, jichž zatím nedosáhly. Pokud ženy (v časech proroka Muhammada) směly jezdit na velbloudech, možná bychom je mohli nechat řídit auta, velbloudy moderní doby,“ uvažoval nahlas, ale vzápětí po odhalení své „vize“ konstatoval, že na řidičky není „společnost připravená“.

Není jasné ani to, jak by princ chtěl vymáhat odpovědnost, když vládu řídí královská rodina, která legálním odčerpáváním peněz z rozpočtu brání i jakékoli transparentnosti. A není jasné, jak posílit cestovní ruch v království postaveném na wahhábistických sociálních a náboženských standardech. Co v této souvislosti asi tak může nabízet nově zřízená královská „komise pro rekreaci“? Dopoledne kamenování, odpoledne stínání hlavy, v podvečer bičování? Ve finále se tak zdá, že celá „Vize 2030“ ze všeho nejvíc připomíná snahu vrátit saúdskou ekonomiku někam do 7. století, kdy se v oblasti obchodovalo hlavně s poutníky a s datlemi.

A i kdyby princ Muhammad myslel své „vize“ upřímně, stojí proti němu realita současného světa – nejnovější studie předpovídají, že už od roku 2050 bude většina Blízkého východu kvůli vysokým teplotám neobyvatelná, jakákoli činnost mimo klimatizované a odizolované prostory bude životu nebezpečná, neboť prašnost vzduchu dosáhne až 70 procent… Čili, představa, že by Saúdové vydělávali zrovna na muslimských poutích, hadži, se zdá být naprosto mimo. Mimochodem, pokud mají vědci pravdu, co se stane s islámem, pokud se Mekka promění v místo pro poutníky životu nebezpečné? A co se stane v rámci islámského světa se Saúdy, kteří se dnes pyšní titulem „strážci svatyní“?

Není nejspíš pochyb, že by princ Muhammad o prognózách nevěděl, což ale ve svém důsledku nabízí nový pohled na odprodej akcií Aramco. Proměna největšího bohatství Saúdů v hotovost se královské rodině může hodit pro chvíli, kdy usoudí, že už se na ně valí příliš vysoká politická, finanční nebo sociální vlna, a rozhodnou se – třebas po vzoru někdejšího íránského šáha – pro útěk.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 3

16:14 Zdeněk Jemelík: Zločinci pod záštitou státu 3

Navazuji na předchozí stejnojmenné články. Šulyokův dopis, zmíněný na konci druhého dílu, je skutečn…