Tereza Spencerová: TTIP - americké koncerny mají v EU diktovat zákony

21.03.2016 10:22 | Zprávy

Členské státy EU i Evropský parlament budou v rámci dohody zvané Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) „odstaveny stranou“ ve prospěch velkého byznysu a zájmů Spojených států.

Tereza Spencerová: TTIP - americké koncerny mají v EU diktovat zákony
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA.

Vyplývá to z návrhu kapitoly TTIP o „regulační spolupráci“ mezi EU a USA, kterou zveřejnil britský list The Independent a bruselská skupina Corporate Europe Observatory (CEO). Dokument odhaluje „labyrint procedur, které mohou zablokovat veškeré návrhy EU, které by šly proti zájmům USA“, stejně jako „míru, s níž budou moci hlavní korporace a průmyslové skupiny ovlivňovat vývoj regulační spolupráce“. „Nová procedury tak počítá se zdlouhavými procedurami, včetně možnosti byznysu posuzovat ekonomické dopady. Podobná opatření se už neformálně používají s cílem oslabit ambice EU dohlížet na finanční sektor v letech vedoucích ke kolapsu v roce 2008, zajistit americkým společnostem volnost v ochraně soukromých dat nebo ke zbrzdění nebo zamítnutí návrhů EU v oblasti testování na zvířatech či leteckých emisích,“ shrnuje Kenneth Haar z CEO. Nový dokument, který unikl od médií potvrzuje obavy, že Evropská komise bude povinna konzultovat s americkými úřady veškeré nové legislativní návrhy ještě před jejich přijetím, zatímco členské státy EU a Evropský parlament zůstanou stranou. „Dokument ukazuje, jak regulační spolupráce v rámci TTIP navýší vliv velkého byznysu – a vliv USA – na legislativní proces v EU ještě předtím, než budou návrhy vůbec předloženy jednotlivým parlamentům.“   

„Tento únik plně potvrzuje naše obavy z TTIP,“ prohlásil pro The Independent šéf organizace Global Justice Now Nick Durden. „Jejím základem je zvýšit vliv velkého byznysu na velmi širokou škálu zákonů a regulací.“ 

Je to další důkaz, že se TTIP stává závažnou hrozbou pro demokracii, jak ji známe, míní Kenneth Haar. Global Justice Now spolu s nizozemským Transnational Institute na základě dostupných dokumentů konstatovaly, že TTIP bude mimo jiné omezovat také pravomoci národních států zavádět efektivní a spravedlivé daňové systémy k financování životně důležitých veřejných služeb. Podle listu The Guardian navíc evropští činitelé ujistili americký ropný koncern ExxonMobile, že obchodní dohoda s USA donutí odstraňovat regulační ekologické „překážky“ po celém světě a otevře tak koncernu cestu k fosilním palivům ve více zemích. 

Dohoda TTIP se projednává v přísném utajení, ale na základě jejích částí, které unikly do médií, se zdá, že EU v rámci tohoto procesu vzdává ve prospěch USA a jejich koncernů většinu svých práv. Po únorovém kole jednání se objevil příslib urychlit celý proces, aby byl návrh dohody hotový do léta a finální jednání bylo uzavřeno do října. Někdejší italský premiér a šéf Evropské komise Romano Prodi nicméně koncem týdne v Moskvě konstatoval, že dohoda podle všeho nebude dojednána před listopadovými prezidentskými volbami v USA. V podobném duchu se vyjádřil i irský premiér Enda Kenny: „Vypadá to, že podmínky dohody TTIP před americkými prezidentskými volbami finalizovány nebudou“, což prý podle všeho vytvoří „pocit vakua“. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Vzdělání vůdců

15:57 Jan Campbell: Vzdělání vůdců

Na Západě a na Východě se výchovné a vzdělávací filozofie, praktiky a obsahy výrazně liší.