Není to ani čtrnáct dní od chvíle, kdy ministr zahraničí USA John Kerry v norském Oslu zkoušel přitvrdit dikci: Rusko si prý musí uvědomit, že trpělivost USA není nekonečná, že USA nebudou sedět s rukama v klíně, zatímco syrská armáda s ruskou podporou útočí na pozice rebelů (konkrétně kajdistů z Fronty al Nusrá a jejich „umírněných“ spojenců), prý je nejpozději do 1. září třeba zahájit práci nad vytvořením přechodné vlády, která současně odstraní Bašára Asada od moci, jinak přijde ke slovu „Plán B“… „Nedopustíme, aby to vše dále pokračovalo,“ zdůraznil Kerry.
Rusko reagovalo. Jeho letectvo pár dní poté zaútočilo na proamerické rebely u Tanfu na jihu Sýrie. Terčem náletu byl výcvikový tábor s asi 180 ozbrojenci, kteří se podle USA a Británie měli jednou zapojit do boje proti Daeši. Na pomoc jim sice vzlétly americké stíhačky ze základen v Iráku, ale když se pak musely vrátit pro dotankování, objevily se ruské stroje znovu. Výsledkem jsou prý dva mrtví rebelové a asi 18 zraněných. Mluvčí Kremlu vzápětí nálety potvrdil a přehrávaně si „posteskl“, že z výšky je velmi těžké rozlišit ty hodné rebely od těch zlých. Byl to otevřený vzkaz Washingtonu: pokud dál nehodlá oddělit své hodné rebely od Al Kajdy, nebude je rozlišovat ani Rusko.
Mezitím se přímo v Sýrii provalilo několik „nepříjemností“. Například fakt, že se Spojeným státům za uplynulý rok k boji proti Daeši v Sýrii podařilo vycvičit jen necelou stovku rebelů. Pentagon nyní vysvětluje, že vůbec nebylo účelem půlmiliardového programu utvářet „velké jednotky“, ale spíš „lídry“, aniž by ovšem bylo jasné, koho že by kde měli „vést“. Nebo že oddíly Spojenými státy podporované saláfistické Nové syrské armády (NSA) v rámci ofenzívy v provincii Dejrizor sice dokázaly obsadit opuštěné letiště, na které je dopravily (nejspíš jordánské) vrtulníky, ale následný útok na město Bukamal, které leží na hranicích s Irákem, už tak „úspěšný“ nebyl, protože Daeš – bez ohledu na americké nálety -- zahnal Novou syrskou armádu zpět na opuštěné letiště. Celá operace trvala pouhých několik hodin a skončila „strašně špatně“. Bylo zabito na 40 členů NSA, přičemž Daeš navíc ukořistil šest nových amerických armádních náklaďáků se zbraněmi a další vozy s municí a satelitními telefony. Cynici by mohli zauvažovat nad tím, zda to celé nebyla jen skrytá snaha dovézt Daeši něco zásob, čemuž by ostatně odpovídala další „nepříjemnost“ z posledních dní: Ukázalo se totiž, že zbraně, které CIA a Saúdská Arábie přes Jordánsko posílaly „umírněným“ rebelům do Sýrie, končily na černém trhu nebo rovnou v rukou Daeše, a celý tento kšeft řídila naše spřátelená jordánská tajná služba. A k tomu Rusko na americké proklamace o „docházející trpělivosti“ začalo nahlas uvažovat o tom, že by do Sýrie v řádu dnů vyslalo další jednotky, aby válku s konečnou platností „rozsekly“, načež se začaly množit úvahy o tom, jak dlouho asi potrvá než se ruské a americké stíhačky střetnou v nebi nad Sýrií…
Právě pohledem na výsledky americké „války proti Islámskému státu“, vyhlídky na možnou „syrskou“ válku s Ruskem, kterou USA až dosud vylučovaly, a současně i na kalendář, který s každým dnem ukrajuje možnosti, jak by se Barack Obama mohl zapsat mezi vítěze „války proti terorismu“, si pak lze asi nejjednodušeji vysvětlit radikální změnu, o níž informoval Washington Post. Byť podle některých zdrojů je vše zatím jen ve stadiu úvah, WP tvrdí, že Washington už Moskvě písemně nabídl koordinaci leteckých útoků proti syrské frančíze Al Kajdy, Frontě al Nusrá, kterou USA až dosud hájily. Americký návrh na spolupráci počítá se „sdílením cílů a koordinací rozšířené bombardovací kampaně“ proti Frontě al Nusrá. „Výměnou za to mají Rusové souhlasit s tím, že zatlačí na Asadův režim, aby přestal bombardovat určité syrské rebelské skupiny, které Spojené státy nepovažují za teroristické. Spojené státy neposkytnou Rusku přesné údaje o rozmístění těchto skupin, ale určí specifické zóny, které by měly být bezpečné před leteckými útoky Asadova režimu,“ konstatuje Washington Post. Takto formulován se sice návrh jeví jako logické pokračování americké politiky podpory „umírněných rebelů“ při současném odhození Al Kajdy přes palubu, nicméně z pohledu na bojiště se zdá být jasné, že jakékoli – a nově už i koordinované -- oslabení pozic Fronty al Nusrá povede především k tomu, že syrská armáda ovládne víc území a Asadův režim tím jen posílí.
Změna amerického uvažování přichází v době, kdy Bašár Asad oslavil Iftár s vojáky v Mardž al Sultánu a následně v rozhovoru pro australskou SBS Network potvrdil, že některé západní země, včetně Austrálie, udržují s jeho vládou tajné kontakty. „Politicky na nás útočí a pak vysílají své činovníky, aby s námi jednali tajně, obzvláště o bezpečnosti,“ prohlásil Asad s tím, že tyto státy nahlas „beztak jen opakují to, co Spojené státy chtějí, aby říkaly“. Není to žádná novinka: slavný americký reportér Seymour Hersh už loni v prosinci konstatoval, že americká generalita odmítá zničení Sýrie po libyjském vzoru a proto americký generální štáb některým zemím (včetně třeba Německa) předává zpravodajské informace za podmínky, že doputují až do Damašku. A Západ tím nejspíš akceptuje i fakt, že Bašár Asad v čele Sýrie zůstane ještě roky, protože tak dlouho může podle Kremlu trvat, než vznikne jistota, že jeho odchod z nejvyšší funkce nevyvolá chaos nebo že se moci v zemi nechopí islamisté. Není bez zajímavosti, že rizika spojená s případným rychlým sesazením Bašára Asada si „zničehonic“ začíná uvědomovat i syrská opozice…

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV