Tereza Spencerová: Zvláštní status Donbasu je v nové ústavě, ale…

01.07.2015 18:54 | Zprávy

Při pohledu na problémy, které se na Evropu valí ze všech stran, se Západ jako by rozhodl, že je na čase začít „řešit“ alespoň problémy uměle vyvolané. A k nim ukrajinská krize rozhodně patří.

Tereza Spencerová: Zvláštní status Donbasu je v nové ústavě, ale…
Foto: Youtube.com
Popisek: Tereza Spencerová

Výslovné uznání zvláštního statutu Donbasu je hlavní „senzací“ nové „reformované“ ukrajinské ústavy. Konkrétně návrh dokumentu mluví o tom, že „mimořádnost provádění místní samosprávy v jednotlivých územněsprávních jednotkách Doněckých a Lučanských oblastí se určuje zákonem o zvláštním řádu místní samosprávy“. Tímto krokem se kyjevský prezident Petro Porošenko přiblížil k tomu, aby se zákon o zvláštním statutu Donbasu stal ústavním – jeho návrh počítá s formálním návratem „lidových republik“ do Ukrajiny, za což jim Kyjev výměnou slibuje rozpočtovou podporu, možnost samotného jmenování soudců a prokurátorů a vytvoření vlastní „lidové milice“. K tomu všemu by mělo dojít okamžitě poté, co budou na územích Donbasu provedeny místní volby, a to „podle ukrajinských zákonů“.

Není bez zajímavosti, že členové ústavní komise dostali návrh textu k posouzení 17. června, přičemž lhůta k připomínkování uplynula už o dva dny později. Právě 19. června totiž už zasedala unijní Benátská komise, která je nyní „potěšena“, že Porošenko akceptoval její připomínky – a zřekl se původně zamýšleného – a ostře kritizovaného -- rozšíření svých pravomocí při manipulaci s orgány místní správy a odvolávání gubernátorů, kteří jsou v novém znění ústavy nazýváni „zplnomocnění představitelé státu v regionu“, byť v médiích se už vžil pojem „prefekt“.

Podle Porošenka je hlavním cílem ústavních změn vytvoření „silného státu prostřednictvím blahobytných a silných společenství“, nicméně například ukrajinský politolog Kosť Bondarenko má jiný názor: „Porošenko se poddal tlaku Západu, na němž závisí finanční pomoc.“ Faktem je, že Západ na Kyjev v uplynulých týdnech tlačil, aby konečně začal plnit Minsk 2, a Benátská komise požaduje, aby byla nová – a fakticky už na Západě posvěcená -- ústava v parlamentu schválena co nejdříve, nicméně tady nastává problém. V prvním čtení sice může návrh ústavy projít už příští týden, kdy je pro ni třeba získat 226 hlasů, ve druhém čtení už ale bude zapotřebí 300 hlasů, a to se zdá být aktuálně nereálným. „Máme mnoho lobbyistů, kteří chtějí, aby konflikt na Donbasu pokračoval,“ konstatuje Bondarenko. Pro oněch 300 hlasů se Porošenko bude muset dohodnout s Opozičním blokem, tedy vesměs bývalými poslanci Janukovyčovy Strany regionů, a dalšími skupinami, což ultranacionalisté ze „strany války“ podle všeho využijí k obviněním z vlastizrady. Radikální strana Oleha Ljaška, která je členem vládnoucí koalice, už oznámila, že ústavu nepodpoří „za žádných okolností“: „Je to zrada všech, kdo zahynuli za Ukrajinu!“ vysvětlil její poslanec Ihor Mosyjčuk. „Ten zvláštní statut se přijímá pro dobro teroristů.“  

Porošenko má ale na své straně Západ, který se podle všeho – při pohledu na problémy, které se na Evropu valí ze všech stran -- rozhodl, že je na čase začít „zbavovat“ se alespoň problémů uměle vyvolaných. A k nim ukrajinská krize rozhodně patří. Porošenko přitom využívá situace a hodlá se rychle zbavit svých soupeřů ve vládě – padnout by měli například gruzínský legionář Alexandr Kvitašvili, který „rozvrátil“ resort zdravotnictví, ale i nebezpeční protivníci typu ministra vnitra Arsena Avakova nebo ministra obrany Stěpana Poltoraka. Napětí v mocenských patrech Kyjeva se dá nejspíš krájet, neboť se v konflikt proměnila i poslanecká diskuse o povinných registračních pokladnách pro podnikatele, a tak se vzápětí před parlamentem „pro jistotu“ objevily obrněné vozy. Prezident si je přitom jistý svou pozicí, velebí Ukrajince coby „unikátně politický národ“, který je s to neustále provádět revoluce, a už zahovořil o druhém mandátu v čele státu…

Bez lesku

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék

17:25 Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék

„Jááá su malýýý myslivéééčééék sotvááá flintůůů nesůůů …“ Kdo by neznal tohle a další halekání nocí,…