Tomáš Haas: Sebevražda establishmentu

29.01.2017 7:35 | Zprávy
autor: PV

Wall Street Journal konečně přišel na to, proč Donald Trump vyhrál volby, proč stará rétorika lidských práv, svobody, tolerance a demokracie tentokrát masově nezabrala.

Tomáš Haas: Sebevražda establishmentu
Foto: MK
Popisek: Tomáš Haas

Ztratila věrohodnost, spolu s politickým a mediálním establishmentem, který na té rétorice stavěl své úspěchy a již dávno zapoměl, co ta slova znamenají.

A neplatí to jen pro Ameriku, stejná vlna se šíří Evropou.

"Plán Donalda Trumpa na dvojitý plot na jižní hranici Spojných států a jeho plán zastavit veškerou imigraci ze zemí, které "vyváží" terorismus jsou dramatickou a závažnou politikou. Jsou ale zároveň i prostředkem pro utišení bolesti. Poselství občanům a voličům zní: "Vaše dny úzkosti a obav jsou za vámi. Budeme znovu jednotným národem který má sám o sobě jasno".

A už to nejsou jen "pravicoví nacionalisté", jako Marine Le Pen ve Francii, nebo maďarský Viktor Orbán. Politici "středu" už začínají znít podobně . někteří, jako Angela Merkel, jsou stále spoutáni svým dosavadním postojem, ale jiní, jako Theresa May, holandský premiér Mark Rutte a francouzský prezidentský kandidát François Fillon, jsou daleko více otevření. Všem dochází, že veřejnost opravdu chce drasticky omezit imigraci."

Tolik píše Sohrab Ahmari ve včerejším Wall Street Journal a má samozřejmě pravdu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Pelc: Do půlnoci u Ústavního soudu objednáš, ráno v Baxaboxu máš

12:16 Vladimír Pelc: Do půlnoci u Ústavního soudu objednáš, ráno v Baxaboxu máš

Slogan do titulku jsem si vypůjčil z internetové diskuse. Je dobře, že národ má smysl pro humor. Jen…