Tomio Okamura: Lynč. Média odsoudila člověka, který je zatím jen obviněn

18.05.2012 21:28

Odpovědi Tomia Okamury pro ParlamentníListy.cz.

Tomio Okamura: Lynč. Média odsoudila člověka, který je zatím jen obviněn
Foto: Martin Kovář
Popisek: Tomio Okamura
reklama

Jaké první dojmy jste měl v první okamžik, kdy jste zjsitil, že byl D.R. zatčen?
Bylo to pro mě překvapení.

Z celé kauzy se už během prvních chvil na internetu stal doslova fenomén, kdo na Facebooku nesdílí různé fotomontáže utahující si z Davida Ratha, není "in". Co o tom soudíte?
Že je to předčasné. A nejde jen o pana Ratha. Média aniž by měla důkazy a dokonce přesné ionformace už předem v mediálním lynči odsoudila člověka, který je zatím jen obviněn - není to poprvé co dochází k mediálnímu lynči. Způsob referování o obviněném je odporný i kdyby v dané kauze vinen byl - pokud je náhodou nevinen, tak je to ještě horší. Úžasné byly v televizích ukázky hulvátsví hejmana Ratha, kdy se střídaly jeho invektivy s invektivami ostatních na jeho adresu. Jeho relativně noblesní špičkování bylo v kontrastu s nadávkami třeba pana Kalouska.

Chápu ovšem, že Rath byl pro mnoho lidí jako červený hadr pro býka. Ostatně co hýbalo veřejností poslední týden? Ukončení IZIPU, projektu, který jako tunel veřejných peněz použilo pár gaunerů mj. i z ODS. Hlavní nepřítelem, kritikem a tím kdo se také zasloužil o konce tunelu byl právě hejtman Rath. Vnímal jsem zápory pana hejtmana a poslance, ale neunikla mi jeho schopnost vidět a pojmenovat mnohé zlodějny. I proto by bylo pro mne obrovské zklamání, kdyby se obvinění vůči němu potvrdila. Člověk jako on totiž neměl krást zapotřebí. Vydělával si velice slušně, neměl dluhy a byl po všech stranách zabezpečený. Chybí mi motiv. Jen blázen by se ve stále zostřujícím se dozoru nad veřejnými penězi a v houstnoucí atmosféře proti korupci pokoušel manipulovat veřejné zakázky a brát úplatky. Je to mimo moje chápání. I proto se mi tomu nechce uvěřit. Takhle by se nechal uplácet jen blázen. Nejsem sám mj. si rozpornosti kauzy všiml například i Jakub Patočka viz http://denikreferendum.cz/clanek/13180-vrteti-rathem.

Z výše popsaného by se dala možná i usuzovat radost, že ve společnosti, kde se stále mluví víc a víc o korupci, byl konenčně nějaký politik dopaden. Sdílíte tuto radost také?
Pokud tomu tak je, budu nadšený. Zároveň mám na paměti několik případů z minulosti, kdy policie a další byly zneužity k likvidaci právě prostřednictvím nastrčených peněz. A chápejte mě správně - neobhajuju korupčníka - jen se bojím kohokoli odsoudit na základě pomatených zpráv z médií.

Dalo by se z Rathova zatčení vyčíst po dlouhé době správné fungování protikorupční policie, nebo naopak politicky motivovaný útok ve jménu diskreditace opozice, jak se překvapivě občas objevuje?
Netuším. Pokud je to opravdu dobrá práce policie pak gratuluju a připomínám, že tady běhají ještě stovky gaunerů, co rozkradli veřejné peníze.

Bude podle vás mít tato kauza dopad na další zkorumpované politiky, že se začnou bát?
Otázka je na které politiky. Jak vidíme, případ Drobil vyšuměl stejně jako majetky pana Palase, nikoho nezajímají gauneři okolo Škody Plzeň a ČEZ a jejich kumpány v dopravních podnicích a zřejmě i v Českých drahách. I kdyby byl pan Rath vinen, pak odsouzení jen jeho kauzy nic nemění - může to být jen signál - když nekradeš s námi, kradeš proti nám a my tě seknem přes ruce. Bát se politici budou až v momentě, kdy každý podezřelý veřejný činitel bude mít za zadkem protikorupční policii.

A to se zatím neděje. Jiné kauzy se naopak permanentně odkládají.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Filip Andler: Hrozí Francii vojenský puč?

18:46 Filip Andler: Hrozí Francii vojenský puč?

Situace s nezvládnutou migrací a nefunkční multikulturní společností zašla ve Francii tak daleko, že…