Nejvyšší správní soud se zcela ztotožnil s názorem Krajského soudu v Českých Budějovicích ohledně nařizování služby přesčas. Podle názoru krajského soudu mohou vedoucí policisté nařizovat službu za podmínek stanovených zákonem, jejichž podmínky shrnul krajský soud již v roce 2010.
Od účinnosti zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů v roce 2007 nařizovala Policie ČR v rozporu se zákonem službu přesčas podle svého vlastního uvážení. Policie ČR pro zajištění řádné služby nařizovala velkému množství příslušníků službu přesčas do 150 hodin ročně zadarmo, aniž by byly splněny předpoklady pro její nařízení.
Podle zákona může být služba přesčas nařízena pouze v mimořádných případech, přičemž takovýto přesčas do 150 hodin příslušníci sloužili zadarmo. Policie však ve většině případů zneužívala zákonného ustanovení pro nařizování služby přesčas k tomu, aby zajišťovala běžný výkon služby k vykrytí personálních podstavů u různých útvarů po celém území republiky. Tímto způsobem policie dlouhodobě nutila příslušníky k tomu, aby sloužili část služby zadarmo. Proti takovémuto postupu se ohradili někteří příslušníci Policie ČR, kteří na nezákonnost nařizování služby přesčas upozorňovali. V roce 2010 poprvé uspěli příslušníci proti Policii ČR u Krajského soudu v Českých Budějovicích, který jim dal za pravdu, když vyložil zákonné ustanovení při nařizování služby přesčas. V roce 2011 tento krajský soud znovu potvrdil své dřívější rozhodnutí. Policie však odmítala akceptovat názor uvedený v rozhodnutí krajského soudu z roku 2011 a podala proti zrušujícím rozhodnutím soudu kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz